معاون خرید ذوب آهن اصفهان خبر داد: آمادگی ذوب آهن اصفهان برای خرید نقدی سنگ آهن از معادن کوچک

اصفهان - خبرنگار روزنامه جمهوری اسلامی: در پی تصمیم دولت برای مبارزه با خام فروشی در حوزه صنایع معدنی و وضع عوارض 25 درصدی بر صادرات سنگ آهن، شرکت ذوب آهن اصفهان ضمن قدردانی از این اقدام دولت، اعلام آمادگی نمود که جهت حمایت از معادن کشور، حاضر به خرید سنگ آهن به صورت نقدی است که اقدامی اثر گذار به ویژه در حمایت از معادن کوچک محسوب می‌شود. در این خصوص محمدجعفر صالحی معاون خرید ذوب آهن اصفهان در گفتگو با خبرنگار ما در خصوص مواد اولیه مورد نیاز روب آهن به ویژه تامین سنگ آهن، اقدامات انجام شده ازسوی دولت وچالش‌های پیش رو را بیان کرد که بخش‌هایی از آن را در ادامه می‌خوانید:
سنگ آهن مورد نیاز ذوب آهن باید عیاری با FE بالاتر از 60 داشته باشد
معاون خرید ذوب آهن اصفهان گفت: سنگ آهن مورد مصرف ذوب آهن باید عیاری با FE بالاتر از 60 داشته باشد که با توجه به شرایط کنونی و کمبود سنگ آهن، درحال حاضر به ناچار سنگ آهن با FE بالاتر از 58 نیز در این شرکت استفاده می‌شود. لذا ذوب آهن اصفهان آمادگی دارد سنگ آهن (مگنتیت و هماتیت) را به صورت نقدی و با هر تناژی از هر نقطه‌ای از کشور با FE بالای 58، گوگرد کمتر از دو دهم، فسفر کمتر از دو هزارم وسیلیس 6 خریداری کند. معادنی که تمایل به فروش سنگ آهن به این شرکت داشته باشند می‌توانند با مدیریت خرید مواد اولیه و انرژی، اداره خرید مواد اولیه (شماره تلفن: 03152573082 و 03152572292) تماس حاصل نمایند.
نیاز ذوب آهن به 6.5 میلیون تن سنگ آهن در سال جاری
وی افزود: این شرکت با توجه به برنامه تولید امسال خود که 3 میلیون تن است، به اضافه ذخیره احتیاطی، 6 و نیم میلیون تن سنگ آهن نیاز دارد. باتوجه به اینکه ذوب آهن از شیوه کوره بلند استفاده می‌کند الزاماً باید از سنگ آهن دانه بندی به اضافه آگلومره استفاده کند و برای غنی سازی عیار سنگ آهن دانه بندی از کنسانتره و نرمه گندله استفاده می‌شود. صالحی به عدم بهره گیری ذوب آهن اصفهان از یارانه انرژی در مقایسه با سایر شرکت‌های فولادی اشاره کرد و گفت: این شرکت با توجه به اینکه از روش کوره بلند استفاده می‌کند تنها به میزان 25 درصد از یارانه انرژی برخوردار است. در روش کوره بلند انرژی حاصل از زغال سنگ با تبدیل به کک متالورژی باعث احیاء و ذوب سنگ آهن می‌شود که در مقایسه با سایر روشهای تولید فولاد که از حامل‌های انرژی ارزان و یارانه‌ای بهره می‌گیرند، گران‌تر است و سهم هزینه انرژی در این روش در کشور ما بالاتر است. وی افزود: ذوب آهن هم‌اکنون زغال را حدوداً هر کیلو هزار تومان تحویل در معدن خریداری می‌کند. براساس کیل مصرف اعلامی وزارت صمت، هر تن چدن نیاز به 962 کیلو زغال دارد که بدون محاسبه هزینه تبدیل به کک و هزینه حمل و نقل، هر تن چدن 962 هزار تومان زغال نیاز دارد. ذوب آهن اصفهان با دریافت تمام زغال سنگ کشور که روش استخراج آن سنتی و غیر اقتصادی است، در واقع به نوعی یارانه انرژی پرداخت می‌کند.
ذوب آهن تنها مصرف‌کننده عمده زغال سنگ داخلی است
معاون خرید ذوب آهن اصفهان افزود: تنها مصرف،کننده عمده زغال سنگ داخلی ذوب آهن است و باتوجه به کیفیت پایین زغال سنگ داخلی، امکان صادارات بسیار محدود و مشکل است. وی با اشاره به سه مزیت ایران در تولید فولاد مشتمل بر نیروی انسانی ارزان، انرژی ارزان و معادن سنگ آهن فراوان، گفت: متاسفانه ذوب آهن اصفهان هم‌اکنون از این سه مزیت رقابتی بی‌بهره است و همین امر کار را برای این مجتمع صنعتی سخت کرده است. محمد جعفر صالحی با اشاره به وضع عوارض 25 درصدی بر صادرات سنگ آهن گفت: عوارض صادرات و تعرفه واردات، دو امر معمول در همه دنیا برای کنترل و ایجاد موازنه در تولید و بازاراست همچنانکه کشور چین نیز برای فرومنگنز و فروسیلیس تعرفه 20 درصدی منظور کرده است و صادرات کک از این کشور تا سال 2013 ممنوع بوده است.
اقدام درست دولت با وضع عوارض 25 درصدی برصادرات سنگ آهن
وی افزود: با توجه به این که شرکت‌های فولادی داخلی با کمبود سنگ آهن مواجه بودند، لذا وضع عوارض 25 درصدی بر صادرات این محصول، اقدامی ضروری ازسوی دولت بود که جای تقدیر دارد. در این خصوص امیدواریم، قیمت پایه صادارتی سنگ آهن، قیمت منطقی متناسب با قیمت‌های جهانی صادراتی، مورد ادعای معادن سنگ آهن لحاظ و عملیاتی شود تا از کاهش اثرات بازدارنگی این عوارض، جلوگیری شود. معاون خرید ذوب آهن، طرح سهمیه بندی مواد اولیه برای واحد‌های تولیدکننده فولاد کشور را نیز یک اقدام حمایتی خوب ازسوی دولت دانست و گفت: ضمن تقدیر از این حرکت حمایتی، باید گفت در این سهمیه بندی به سنگ آهن دانه بندی که نیاز اصلی ذوب آهن است توجهی نشده و تنها گندله و کنسانتره مد نظر قرار گرفته است. صالحی گفت: امیدواریم که معادن سنگ آهن به یاد بیاورند که در زمان افت شدید قیمت صادراتی سنگ آهن، ذوب آهن اصفهان با دریافت تمام سنگ آهن تولیدی معادن منطقه سنگان (پلاسری) حمایت تمام عیاری از این معادن انجام داد.
طرح جامع فولاد، نقش مهمی در توازن زنجیره فولاد کشور دارد
وی با اشاره به طرح جامع فولاد و تاثیر آن در توازن زنجیره فولاد کشور افزود: امیدواریم طرح جامع فولاد در خصوص توسعه تولید فولاد و ادغام عمودی و افقی معادن بازنگری نماید تا توسعه به صورت تخصصی در زمینه کاری به انجام برسد. متاسفانه هم‌اکنون درآمد حاصل از توسعه معدنی منجر به توسعه فولادی در واحدهای معدنی گشته و باعث اخلال در توازن و تامین نیازهای مواد اولیه گردیده است به نحوی که بزرگترین تولیدکننده معدنی درحال حاضر مصرف‌کننده عمده سنگ آهن گردیده است.معاون خرید ذوب آهن اصفهان تصریح کرد: اختصاص یک میلیون و 750 هزار تن سنگ آهن به ذوب آهن گرچه فقط حدود 25 درصد نیاز سنگ آهنی این شرکت را تامین می‌نماید اما حمایت مجموعه دولت،وزارت صمت،ایمیدرو، شرکت تهیه و تولید و مجتمع سنگان جای قدردانی دارد.
تغییر روش پرداخت توان نقدینگی واحدهای تولیدی را شکننده کرده است
وی افزود: متاسفانه با توجه به تغییر روش پرداخت از اعتباری به پیش پرداخت توان نقدینگی همه واحدهای تولیدی چه فولادی و چه غیر فولادی بسیار شکننده شده است. از آنجایی که سودآوری تولیدکننده به دلیل تحت کنترل بودن قیمت محصول نهایی و افزایش قیمت مواد اولیه،قطعات و تجهیزات به ویژه حمل و نقل به نقطه سر به سر نزدیک شده است و بعضاً وارد محدوده زیان گردیده، تولید در شرایط رقابتی بسیار مشکل و بعضاً غیر اقتصادی شده است، ولی به دلیل جلوگیری از بروز عواقب اجتماعی در شرایط تحریم اقتصادی و حفظ آرامش و امنیت در کشور عزیزمان ایران اسلامی، تولید کنندگان باچنگ و دندان شرایط را با ثبات نگه داشته‌اند. معاون خرید ذوب آهن اصفهان در پایان گفت: این مجتمع عظیم صنعتی هم‌اکنون میزبان 31 هزار نفر است (14 هزار نفر در داخل این شرکت و 17 هزار نفر در معادن زغال سنگ) و به صورت غیر مستقیم نیز در اشتغال عده بسیاری نقش مهمی دارد و لذا در شرایط کنونی که با تحریم‌های اقتصادی مواجه هستیم، لازم است که با تداوم سیاست‌های حمایتی و هم افزایی در زنجیره فولاد، شاهد به کارگیری ظرفیت معطل مانده این شرکت باشیم.

*ذوب آهن اصفهان آمادگی دارد سنگ آهن (مگنتیت و هماتیت) را به صورت نقدی و با هر تناژی از هر نقطه‌ای از کشور با FE بالای 58، گوگرد کمتر از دو دهم، فسفر کمتر از دو هزارم وسیلیس 6 خریداری کند