هشدار وزارت بهداشت یمن درباره بروز فاجعه انسانی

وزارت بهداشت یمن در بیانیه‌ای گفت که محاصره همه‌ جانبه ائتلاف سعودی و ممانعت از ورود سوخت، یمن را در آستانه یک فاجعه انسانی قرار داده است.
به گزارش پایگاه خبری شبکه المیادین، وزارت بهداشت یمن اعلام کرد که ائتلاف سعودی همچنان به محاصره دریایی، هوایی و زمینی یمن ادامه می‌دهد و این اقدام در کنار بمباران‌‌های هوایی، شرایط بهداشتی را وخیم کرده است. در این بیانیه آمده است که محاصره یمن 54 ماه است که ادامه دارد و ائتلاف سعودی همچنان مانع از ورود کشتی‌های حامل سوخت به بندر الحدیده می‌شود. سوختی که نیاز مبرم بیمارستان‌ها و درمانگاهها برای تولید برق است. در همین حال نبود سوخت موجب زمین گیر شدن آمبولانس‌ها و خوردهای شخصی شده است.
وزارت بهداشت یمن منع ورود سوخت به یمن را به مثابه حکم اعدام حداقل صدها هزار نفر از بیماران دانست و افزود: روند مبارزه با بیماری‌های واگیردار همچون وبا، مالاریا، آنفولانزا و تب دِنگی که روزانه دهها نفر به آنها مبتلا می‌شوند نیاز مبرم به امکانات لازم در راس آن سوخت دارد.
در این بیانیه با درخواست کمک فوری از جامعه جهانی و سازمان‌های بین‌المللی، از آنها خواسته شده است تا فورا ائتلاف سعودی را برای آزاد کردن کشتی‌های حامل سوخت تحت فشار بگذارد و از آن‌جایی که سازمان ملل این کشتی‌ها را بازرسی می‌کند دیگر بهانه‌ای برای توقیف آنها نمانده است.
شرکت نفت یمن روز گذشته از احتمال توقف فعالیت بخش‌های حیاتی در روزهای آتی به دلیل کمبود سوخت خبر داد و به سازمان ملل هشدار داد که یمن در مواجهه با یک فاجعه بشری است.این شرکت از جامعه جهانی خواست تا به مسئولیت خویش عمل کند. یک منبع یمنی در شرکت نفت این کشور نیز به المیادین گفت که ائتلاف سعودی دو کشتی حامل نفت دیگر را توقیف کرده است.
واکنش دولت یمن به استقبال مقام سعودی از طرح صنعا
معاون وزیر خارجه دولت نجات ملی یمن استقبال معاون وزیر دفاع سعودی از طرح صلح صنعا را نشانه‌ای مثبت خواند. «خالد بن سلمان» معاون وزیر دفاع عربستان سعودی دیروز از طرح صلح پیشنهادی شورای عالی سیاسی یمن استقبال کرد و گفت: ریاض به این طرح «مثبت» نگاه می‌کند و همانطور که «محمد بن سلمان» ولی‌عهد اعلام کرد، امیدوار است این طرح اجرایی شود.
«حسین العزی» معاون وزیر خارجه دولت نجات ملی یمن در واکنش اعلام کرد، استقبال خالد بن سلمان از طرح صنعا نشانه‌ای مثبت و ندای صلح و عقل است.وی در صفحه توییتر خود نوشت: ارتش یمن همچنان در موضع مدافع و نه متجاوز قرار دارد و تمام مبارزه‌اش برای صلح بوده و خواهد بود.
العزی ادامه داد، تنها «مزدورانی» که از توقف جنگ می‌ترسند از تبادل پیام‌های صلح ناراحت می‌شوند. قهرمانان ارتش یمن از روی خوشی یا سرگرمی وارد جنگ نشده‌اند برای دفاع از ملت و کرامت آن و وطن خود جنگیده‌اند.
«مهدی المشّاط» رئیس شورای عالی سیاسی یمن 29 شهریور از توقف مشروط عملیات‌های تلافی‌جویانه پهپادی و موشکی ارتش یمن علیه عربستان خبر داد و اعلام کرد، امیدوار است ریاض هم به حملات خود پایان دهد.
پیشتر «محمد بن سلمان» ولی‌عهد سعودی نیز در گفت‌وگو با شبکه‌ای آمریکایی از این طرح استقبال کرد؛ اگر چه این استقبال ظاهری بود زیرا حملات سعودی به مناطق مختلف یمن همچنان ادامه دارد.