اعتراض مرفهان بی درد به حذف یارانه شان!

وزیر رفاه با بیان اینکه در این دوره قریب به 170 هزار خانوار یعنی 700 هزار نفر از اقشار متمکن که ضریب خطای کمتری دارد در مرحله اول در دستور حذف یارانه قرار گرفتند گفت: متاسفانه اعتراض در اقشاری صورت می‌گیرد که جای تعجب است از جمله مدیران کل برخی دستگاه‌ها، صاحبان مشاغل آزاد که علی الاصول نباید معترض باشند، اما هستند.
به گزارش ایسنا، محمد شریعتمداری در حاشیه گردهمایی صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر که در هتل قلب تهران برگزار شد در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه اخیرا آماری از مجلس درباره حذف 5.5 میلیون نفر از یارانه بگیران طبق مصوبه بیرون آمد درحالی که شما شمار مشمولان حذف شده از فهرست یارانه را 170 هزار نفر اعلام کرده بودید گفت: خیر، شما تعداد افراد و خانوار را مخلوط کرده‌اید. مجموعا مجلس به دولت تکلیف و اختیار داده که نسبت به حذف یارانه سه دهک درآمدی اقدام کند که به لحاظ تعداد جمعیت 24 میلیون نفر می‌شود.
وی افزود: بررسی‌های ما در نمودار میزان درآمد خانوار به شکل U است، یعنی جمعیت اندکی در حد چند صدک و یک دهک افرادی هستند که شرایط زندگی بسیار نامطلوبی دارند. از آن سو هم همین تعداد، وضعیت بسیار مطلوبی دارند. در حذف آنها که توان مالی دارند هیچ مشکلی وجود ندارد و داریم در این مسیر گام بر میداریم.
وزیر رفاه با بیان اینکه در این دوره قریب به 170 هزار خانوار یعنی 700 هزار نفر از اقشار متمکن که ضریب خطای کمتری دارد در مرحله اول در دستور حذف قرار گرفتند گفت: ولی هرچه به سمت جلو حرکت می‌کنیم چون به قاعده U و افرادی که به لحاظ درآمدی مشابهت‌هایی دارند و طبقه متوسط جامعه را تشکیل می‌دهند می‌رسیم. حتما باید برای این افراد با احتیاط عمل کنیم. قصد نداریم در این شرایط معیشتی خانوار ضریب خطا در طبقه متوسط بالا برود و بخشی از آنها مشمول حذف شوند.
شریعتمداری با بیان اینکه با نگاه جامع‌تر و بهره گیری از بانک‌های اطلاعاتی بیشتر عمل و تلاش می‌کنیم به اعتراضات به موقع رسیدگی کنیم گفت: ولی حدود 6700 تا 6800 اعتراض بعد از حذف، در سامانه ثبت شده که رسیدگی می‌کنیم ولی حداقل بیش از یک ماه زمان می‌برد.
وی در پاسخ به اینکه یکی از مدیران دولتی مشمول حذف اعتراض کرده بود گفت: متاسفانه اعتراض در اقشاری صورت می‌گیرد که جای تعجب است. مدیران کل برخی دستگاه‌ها، صاحبان مشاغل آزاد که علی الاصول نباید معترض باشند اما هستند. با پالایشی که انجام می‌دهیم تلاش می‌کنیم افراد متمکن مشمول دریافت یارانه نباشند.
وی با بیان اینکه هر مقدار حذف شود از ماه اول در چرخه اقتصاد و در خزانه باقی می‌ماند گفت: اینطور نیست که پولی بدهیم پس بگیریم، بلکه یک پولی را نمی‌دهیم. پیشنهاد ما در اولین جلسه نظارتی قانون حمایت از معلولین این بود که منابع حاصل به مددجویان اختصاص یابد که مورد موافقت آقای جهانگیری قرار گرفت و نامه مکتوبی به سازمان برنامه ارسال شد. اجرای قانون جامع حمایت از معلولان در ابتدا 12 هزار میلیارد و امسال 22 هزار منابع می‌خواهد که اگر بخشی از منابع وارد این حوزه شود خوب است.
شمار بیمه شده فعال صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان از مرز یک میلیون عبور کرده است
شریعتمداری همچنین در مراسم اصلی گردهمایی صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر گفت: شمار بیمه شده فعال صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان از مرز یک میلیون عبور کرده است
وی افزود: هرکجا عنصر مشارکت جویی وجود داشته شاهد پیشرفت‌های خوبی نیز بوده‌ایم. برقراری و ایجاد یک ساختار اقتصادی عادلانه برای برخورداری برابر افراد از مواهب کشور، رفع فقر مطلق و از بین بردن تبعیض و محرومیت و توسعه بیمه از اصول قانون اساسی کشور است و ایجاد شرایط بهتر برای زندگی در روستاها از وظایف ماست.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، به فراهم شدن امکانات زیربنایی و زیرساختی در کشور بعد از انقلاب اشاره کرد و گفت: باید روند مهاجرت از روستاها به شهرها را متوقف کنیم که البته اقداماتی در این باره شروع شده است.
شریعتمداری افزود: کارهای بزرگی در بخش زیربنایی کشور انجام شده است. توسعه روستایی دارای سابقه و پیشینه زیادی است، بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، جهاد سازندگی مسئول توسعه متوازن روستایی شد. آن زمان روستاها یک متولی واحد داشت و همه امور را اداره می‌کرد. با متوقف شدن فعالیت جهاد و سپردن امور مختلف به هرکدام از دستگاه‌ها و ایجاد یک معاونت در ریاست جمهوری، روند حرکت متفاوت شد و می‌طلبد که امروز بیشتر روی آن تامل و بازنگری کنیم.
وی با بیان اینکه صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان در کنار دستگاه‌های مربوطه، فعالیت می‌کند و امور بیمه‌ای را پیش می‌برد گفت: امید است به توسعه متوازن و همه جانبه روستاها بیشتر توجه شود، به یک نقشه راه و برنامه کلان برای پایداری توسعه متوازن روستاها نیازمندیم.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: اینکه یک و نیم میلیارد از صندوق توسعه ملی برداشت و برای تسهیلات و اشتغال روستایی صرف کنیم تصمیم خوبی بود. پایش گسترده‌ای برای این نوع وام‌های ارزان قیمت اتفاق افتاده و اگر این امر با جدی گرفتن نظارت‌ها ادامه یابد از دولت‌های گذشته در رشد اشتغال موفق‌تر خواهیم بود.
شریعتمداری ادامه داد: هرچند باید بحث نوزادآوری به عنوان نهضت جدید مورد توجه قرار بگیرد و نظام فرهنگی در جهت آن حرکت کند.
وی افزود: رشد جمعیت 1.24 و رشد جمعیت مسن 3.6 است و رشد سالمندی سه برابر رشد کلی جمعیت است.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: باید ایجاد یک نظام تامین اجتماعی فراگیر تبدیل به یکی از اصلی‌ترین خط مشی‌های سیاست گذاران در کشورشده و به این سمت حرکت کنیم.
شریعتمداری به ضرورت تنوع بخشی اقدامات صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان تاکید کرد و گفت: موضوع حاشیه نشین‌ها و تشویق آنها برای برگشتن به روستاها و برخورداری از بیمه از جمله اقداماتی است که می‌تواند در این صندوق مورد توجه جدی قرار بگیرد.
در این مراسم از تعدادی از مدیران اجرایی، کارگزاران و مروجان بیمه روستایی و عشایری تجلیل شد.