توضیح روابط عمومی مجلس شورای اسلامی درباره نوع پرواز در سفر رئیس مجلس به صربستان

در پی انتشار گزارشی ازسوی خبرگزاری مهر، درباره چگونگی سفر رئیس و شماری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای شرکت در اجلاس آی‌پی‌یو (بین‌المجالس جهانی) به کشور صربستان، اداره کل فرهنگی و روابط عمومی مجلس شورای اسلامی توضیحاتی بدین شرح منتشر کرد:
خبرگزاری مهر گزارشی از چگونگی سفر رئیس و شماری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای شرکت در اجلاس آی‌پی‌یو (بین‌المجالس جهانی) به کشور صربستان منتشر کرده است. در این گزارش گفته شده که رئیس مجلس با پرواز عادی به صربستان رفته و با پرواز اختصاصی به تهران برگشته است و این را نوعی کار سیاسی معرفی کرده و در آخر پیشنهاد داده، بهتر بود رفت و برگشت رئیس مجلس با پرواز اختصاصی انجام می‌شد تا هزینه خرید بلیت عادی به بیت‌المال تحمیل نگردد. در اینجا لازم است نکاتی برای روشن شدن افکار عمومی به اطلاع برسد:
1. در روز یکشنبه 21 مهرماه جاری تنها پرواز ماهان‌ایر از تهران به بلگراد برقرار بود و رئیس مجلس به اتفاق سایر نمایندگان از آن استفاده نمودند، اما برای بازگشت که در روز چهارشنبه همان هفته انجام می‌گرفت، پرواز مستقیم از بلگراد به تهران موجود نبود. در بررسی‌ها مشخص شد رئیس مجلس و هیئت همراه باید از کشورهای مختلف، از مسیرهای گوناگون و با توقف‌های طولانی به تهران برگردند که هزینه زیادی را موجب می‌شد و بر این اساس قرار شد پرواز رئیس مجلس و دیگر نمایندگان از صربستان با استفاده از پرواز اختصاصی انجام شود که با این برنامه‌ریزی حدود 300 میلیون تومان صرفه‌جویی شد. اگر بنا بود پیشنهاد خبرگزاری مهر عملی شود، اولا هواپیما باید چهار روز در یک فرودگاه اروپایی یعنی بلگراد مستقر و هزینه پارکینگ پرداخت می‌شد. ثانیاً قریب به 20 نفر از گروه پرواز هواپیمای اختصاصی باید در هتل مستقر شده و طبق استاندارد برای هریک از آنها اتاق تهیه می‌شد. لذا هزینه 4 شبانه روز اتاق، غذا و فوق‌العاده ماموریت گروه پرواز به هزینه سفر اضافه ‌می‌گردید. همچنین باید دو خودرو برای رفت و آمد گروه پرواز اجاره می‌شد که مجموع اینها 300 میلیون تومان به هزینه‌های سفر می‌افزود. لذا آن چه صورت گرفت، صرفاً در جهت هزینه کمترو صرفه‌جویی بیشتر بود. البته گزارشگر خبرگزاری‌ مهر اگر مجرب و حرفه‌ای بود، قاعدتا می‌بایست از اینکه باید برای پارک هواپیما در سایر کشورها و استقرار گروه پروازی هزینه پرداخت شود، اطلاع می‌داشت؛ به خصوص که در سفر انجام شده، هواپیمای ایرانی تنها یک ساعت در فرودگاه بلگراد توقف داشت و غذا و مواد مصرفی هم از ایران با خود آورده بود. لذا هیچ‌گونه هزینه‌ای به فرودگاه بلگراد پرداخت نشد. از مسئولان محترم سازمان تبلیغات اسلامی که خبرگزاری مهر متعلق به آنهاست، انتظار می‌رود از افراد مجرب و حرفه‌ای در این رسانه که از بودجه بیت‌المال ارتزاق می‌کنند، استفاده نماید. افراد کم تجربه با کارهای سطحی و نازل به اعتبار این رسانه محترم که نامی آشنا و سابقه‌ای دیرپا دارد، آسیب وارد می‌کنند و کینه‌توزی آنها نسبت به مسئولان نظام موجب بی‌اعتمادی مردم به رسانه به عنوان آینه اخبار و تحلیل‌های موثق می‌شود که شایسته این جایگاه فاخر و سازمان محترم متبوع خبرگزاری مهر نیست.