اگر وضعیت سفید بود اماکن مذهبی بازگشایی شود

رئیس جمهور درباره تصمیمات جدید ستاد ملی کرونا گفت: هر استان و شهرستانی که در وضعیت سفید قرار گرفت بلافاصله همه اماکن و بقاع مذهبی در آن جا بازگشایی می‌شود. درباره وضعیت فعالیت پاساژها در مناطق گرمسیر هم تصمیم گرفته شد تا برای آنکه آنها در مضیقه نباشند، استانداران مجازند ساعت کار پاساژها را تا ساعت ۲۰ افزایش دهند. به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس‌جمهور در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه ماه رمضان ماه انس با قرآن و کمک به دیگران است، اظهار کرد: در این ماه با توجه به سختی‌هایی که برای اقشار آسیب پذیر است و همچنین با توجه به اینکه پویش‌هایی از طرف مردم و خیرین و هیئات و نیروهای مسلح آغاز شده، همه کمک کنیم که سفره مردم بی‌افطار نماند.
رئیس جمهور با تاکید بر اینکه محدودیت اجتماعات همچنان وجود دارد، خاطرنشان کرد: خدای ناکرده بازگشایی‌های کسب و کار باعث نشود که این برداشت را داشته باشیم که کرونا در حال تمام شدن است و ما باید به سمت زندگی روزمره خود برویم؛ چراکه نمیشود گفت که کرونا کی تمام می‌شود و به دلیل این که واکسن و دارویی برای این بیماری وجود ندارد، تقریبا همه بار بر دوش مردم قرار می‌گیرد؛ درحال حاضر تنها راه مقابله با این بیماری مراقبت از خود و رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله گذاری‌های اجتماعی است. اینگونه در نظر بگیریم که کرونا متاسفانه همچنان هست و ما باید یاد بگیریم که چگونه در این شرایط زندگی کنیم، راه این کار تقوا و خودنگهداری است.
روحانی گفت: الحمدلله تاکنون اکثریت قاطع مردم به همه اصول توجه و آنها را مراعات کردند و می‌دانند که راه حل بدست خودشان است که باید بیشتر مراقبت کنند؛ البته مدافعان سلامت هم آماده‌اند و هم هوشیاری و تجربه‌شان بیشتر شده است.وی با اشاره به افزایش امکانات درمانی کشور طی روزهای اخیر اظهار کرد: در جلسه گزارش شد که بسیاری از تخت‌های بیمارستانی و مراقبتی و دستگاه‌های کمک تنفسی اضافه شده است؛ این بدان معناست که ما در حال تجهیز بخش بیمارستانی هستیم.
رئیس جمهور با بیان اینکه برای ما مهم است که تعداد مبتلا در روز چقدر باشد، افزود: اگر بر تعداد مبتلایان اضافه شود به دلیل پیشتازی بخش بهداشت است که رفته و فرد را شناسایی کرده است؛ بنابراین اگر از طریق تست مبتلا را کشف کنیم جای ناراحتی و نگرانی نیست اما اگر خدای ناکرده اضافه شدن تعداد مبتلا بدلیل عدم رعایت اصول بهداشتی باشد، باید نگران باشیم و با آن مقابله نماییم.


روحانی با تاکید بر اینکه باید کاری کنیم که اگر تعداد مبتلایان افزایش می‌یابد بر مبنای افزایش‌ها باشد نه عدم مراعات مسائل بهداشتی، گفت: امروز تصمیم جدیدی در زمینه مقابله با کرونا اتخاذ کردیم؛ پیشنهاد جدید این است که کشور بر مبنای ابتلای به کرونا و شیوع کرونا و مقرراتی که وزارت بهداشت بعنوان معیار قرار می‌دهد تقسیمات جدید کشوری انجام شود؛ مثلا اگر وزارت بهداشت اعلام میکند در شهری به مدت یک هفته ابتلای به کرونا گزارش نشده و فوتی‌های کرونا در این شهر صفر است، آن منطقه سفید اعلام شود و مناطق دیگر یا زرد یا قرمز هستند. بنابراین بر مبنای سفید، زرد یا قرمز کشور را تقسیم بندی کنیم.
وی با اشاره به شرایط بازگشایی اماکن مذهبی در کشور ادامه داد: فعلا در این جلسه راجع به اماکن مذهبی و نماز جماعت بحث کردیم و در هفته‌های آینده درباره موضوعات دیگر در مناطق مختلف تصمیم‌گیری خواهیم کرد؛ در این بررسی جدید به این نتیجه رسیدیم که هر استان و شهرستان که سفید شد بلافاصله همه اماکن و بقاع مذهبی در آن جا بازگشایی می‌شود.
رئیس‌جمهور با بیان اینکه امروز تعداد مناطق سفید کشور بالای صد است، اظهار کرد: بعد از اعلام اسامی این شهرها آنها می‌توانند مساجد خود را با رعایت پروتکل‌ها باز کنند و نماز جمعه در این شهرها با رعایت مسائل مربوطه برگزار شود.
روحانی خاطرنشان کرد: راجع به مترو و اتوبوس نیز بحث شد؛ با توجه به اینکه معمولا فاصله‌های اعلامی در زمانهای شلوغی خیلی مراعات نمیشود، قرار شد که روی ماسک و دستکش تاکید کنیم؛ وزارت بهداشت اعلام خواهد کرد که از چه روزی داشتن ماسک برای استفاده از مترو و اتوبوس ضروری است. همچنین درباره وضعیت فعالیت پاساژها در مناطق گرمسیر تصمیم گرفته شد تا برای آنکه آنها در مضیقه نباشند، استانداران مجازند ساعت کار پاساژها را تا ساعت ۲۰ افزایش دهند.
بر اساس این گزارش،‌ روحانی افزود: درباره شرکت‌ها و مهلت برگزاری مجامع آنها تصمیم گرفته شد که با توجه به اینکه شرکت‌ها به طور معمول تا تیرماه مجامع خود را برگزار می‌کنند، مهلتی دو ماهه به آنها برای برگزاری این مجامع داده شد. همچنین درباره مالیات‌های مستقیم و ارزش افزوده نیز مقرر شد آنهایی که تاریخ انقضای پرداخت مالیات شان اول اردیبهشت است تا ۳۱ام تیر ماه در این زمینه اقدام کنند.
روحانی با بیان اینکه قطعاً امشب شبکه‌های ماهواره‌ای عصبانیت خود را از این مطالب ابراز خواهند کرد، ادامه داد: هر زمان که ما می‌گوییم شرایط کشور در وضعیت خوبی است و ما نقطه‌ای مثبت پیدا می‌کنیم، جیغ و داد آن‌ها بلند می‌شود و می‌گویند که در شرایطی که همه دنیا بدبخت شده است، ایران می‌گوید که وضع من خوب است.
رئیس جمهور خطاب به برخی کشورها و رسانه‌های خارجی گفت: اگر شما از این دستاوردها ناراحت هستید، پنبه‌ای در گوش‌تان قرار دهید و این حرف‌های خوب را نشنوید.
روحانی با اشاره به وضعیت بازار بورس ایران اظهار کرد: وضعیت بورس ایران خوب شده است اما آنها با عصبانیت می‌گویند که در همه دنیا بورس به هم ریخته است، چرا وضعیت بورس ایران خوب است؟ بورس ایران خوب است چون همه شرکتها و فعالان اقتصادی در این زمینه تلاش کرده‌اند و خوشبختانه سهام شرکت‌های بزرگ در این بورس عرضه شده است شستا نیز اعلام کرده است که به زودی نیز در بورس عرضه خواهد شد همچنین بانک‌ها نیز سهام‌های خود را در بورس عرضه خواهند کرد. بورس ایران رونق پیدا می‌کند، در این شرایط شورای بورس باید توجهات لازم را داشته باشد.
رئیس‌جمهور با بیان اینکه بسیاری از اینکه می‌بینند ایران بعد از دو سال تحریم شدید به محض شروع کرونا بهتر از آنها عمل می‌کند، آنچنان عصبانی شده‌اند که نمی‌توانند جلوی این عصبانیت را بگیرند، اظهار کرد: اصلاً این توانمندی‌ها در مخیله برخی کشورهای خارجی نمی‌گنجد؛ آنها فکر نمی‌کردند که روزی برسد که ایرانی که تحت فشار شدید دو ساله تحریم قرار گرفته و به گمان آنها استخوان‌هایش ما خرد شده است، دیگر بتواند تکان بخورد یک بیماری در دنیا شایع شده است و مردم ما با آن بهتر و قوی تر برخورد کردند و تاب‌آوری شان را به خوبی نشان دادند و پزشکان و پرستاران ما عملکرد بهتری نسبت به آنها داشته‌اند؛ آنها از این موضوعات عصبانی شده‌اند و به نظر من این عصبانیت نیز تقصیر ما نیست، بلکه مربوط به تلاش‌های پیگیر مردم عزیز ما است.
روحانی با تاکید بر اینکه رفتار بیماری کرونا مانند رفتار ابرقدرت‌هاست، گفت: اگر در برابر ابرقدرت‌ها خود را ببازیم آنها پررو می‌شوند، اما اگر بانشاط در برابر آنها بایستیم آنها فرار خواهند کرد.
رئیس‌جمهور با بیان اینکه به لطف خدا در موضوع کرونا روز به روز فاصله اجتماعی بیشتر و شکاف‌های اجتماعی ما کمتر می‌شود و با وجود اینکه جسم‌های مان‌اندکی از هم فاصله پیدا می‌کند اما روح‌های ما به هم نزدیکتر می‌شود، اظهار کرد: کرونا در برخی کشورها شکاف‌های بزرگی ایجاد کرده است و در آمریکا کرونا باعث ایجاد شکاف عظیمی شده است و هر چه برخی مقامات این کشور می‌گویند سایر مقامات این کشور آنها را مسخره و همدیگر را به دروغگویی متهم می‌کنند؛ در این شرایط ما درست در نقطه مقابل آمریکا هستیم. در ایران به لطف خدا همه متحدتر از گذشته و در کنار هم هستیم و ان‌شاءالله خدا این وحدت و معنویت را برای ما بیشتر کند.