بلیط هواپیما

جنجال زرد علیه فروتن

آفتاب یزد – گروه شبکه: دنیای فضای مجازی مانند بازار مکاره‌ای می‌ماند که همه چیز درآن پیدا می‌شود. از جمله خبرهایی که عامه پسند یا به قول معروف زرد هستند اما صداقتی در آنها وجود ندارد. مثل خبری که از شنبه شب فضای مجازی را تحت سیطره خود در آورده است. خبری که یک خبرنگار بدون در نظر گرفتن عواقب آن، آن را در صفحه توئیتر خود منتشر کرد. این خبرنگار مدعی شده است که محمدرضا فروتن بازیگر ۵۱ ساله سینما و تلویزیون تغییر جنسیت داده است.
او دراین‌باره نوشته است:«طی صحبتی با یکی از بستگان آقای فروتن، خبر تغییر جنسیت ایشان را تائید کرد. اینطور که پیداست از این ماجرا بیش از 2ماه گذشته است و تازه خبرش رسانه‌ای شده»
> هیاهو برای هیچ
بعد از این خبر بود که به یکباره ولوله و هیاهویی در فضای مجازی ایجاد شد.همه از تغییر جنسیت این بازیگر توانای کشورمان حرف می‌زدند و عکس‌های عجیبی از این بازیگر به نمایش می‌گذاشتند حتی عده‌ای پا را فراتر گذاشتند و بیان کردند که محمدرضا فروتن برای خود بعد از تغییر جنسیت نام زنانه‌ای چون سحر را انتخاب کرده است. از همه جالب‌تر بحث و جدل‌هایی است که در این خصوص میان کاربران شکل گرفته است. عده‌ای متعجب، عده‌ای این حرکت محمد رضا فروتن را تحسین و عده‌ای دیگر او را به سخره گرفتند.

> دروغ است
همچنان بحث تغییر جنسیت محمدرضا فروتن داغ بود تا اینکه شاهین فلاح، وکیل رسمی محمدرضا فروتن، شایعات درمورد تغییر جنسیت محمدرضا فروتن را تکذیب کرد. فلاح در صفحه‌ اینستاگرام خود اعلام کرد که او در این رابطه با محمدرضا فروتن تماس گرفته و ادعای مزبور به هیچ عنوان صحت ندارد. او نوشته است:« طی مکالماتی که با جناب فروتن داشتم، خبر تغییر جنسیت ایشان تکذیب گردید و صحت ندارد. از آنجایی که بسط و توزیع اخبار کذب مصداق بارز نشر اکاذیب بوده و قابلیت تعقیب کیفری و حقوقی داشته لذا درخواست دارم از نشر اکاذیب بپرهیزید.»
> قویا تکذیب می‌کنم
اما گویا حرف‌های آقای وکیل هم بر روی برخی‌ها اثر نداشت و همچنان از آب گل آلود ماهی می‌گرفتند و همان خبر اولیه مبنی بر تغییر جنسیت محمد رضا فروتن را برای دریافت لایک بیشتر و دیده شدن نشر می‌دادند تا اینکه خود محمد رضا فروتن طی پیام اینستاگرامی این خبر را تکذیب کرد. این بازیگر نوشته است:«خبری که شب گذشته در مورد من در شبکه‌های اجتماعی ورسانه‌های جمعی منتشر شده است دروغ و به دور از حقیقت است. ضمن احترام به تمام تفاوت‌های جنسیتی، خبر منتشر شده را به تمامی تکذیب می‌کنم. حق پیگیری و شکایت از رسانه‌ها و اشخاصی که چنین اطلاعات نادرستی را بدون هرگونه تحقیق و کاوش در سطح جامعه منتشر می‌کنند برای خویش
محفوظ می‌دانم.»
با این وجود گویا خبرنگاری که برای اولین بار این خبر را اعلام کرد اصرار به راستی گفته خود دارد. چرا که وی بعد از آنکه فروتن ماجرای تغییر جنسیت را تکذیب کرد، بار دیگر درصفحه توئیتر خود ادعایش را مطرح کرد. به گزارش فرارو، او نوشت: «البته که شکایت ایشان از بنده نیز حق ایشان است و بنده نیز استقبال می‌کنم. اما به مصلحت نیست انگار جار زدن یک اتفاق درست! و می‌دانم چه فشاری بر روی فروتن بود دیشب.»
> ورود به حریم شخصی افراد ممنوع
نکته اینجاست که یکی از مشکلات فضای مجازی خبرهای بعضا دروغین و کذبی است که برخی‌ها برای دیده شدن خودشان، بدون آنکه صحت و سقم آن را بررسی کنند یا عواقب آن را در نظر بگیرند، در این فضا منتشر می‌کنند. در صورتی که اخلاق و وظایف رسانه‌ای حکم می‌کند که قبل از انتشار هر خبری به خصوص در فضای مجازی، درستی یا نادرستی آن را بررسی کنیم و تا زمانی که مطمئن نشده‌ایم آن را نشر ندهیم.اما از آنجا که متاسفانه فرهنگ و سواد رسانه‌ای نداریم مشتاق شنیدن چنین خبرهای زرد و کذب هستیم و حتی بعضا به آنها دامن می‌زنیم. اما نکته مهم‌تر این است که بر فرض محال آقای فروتن دست به چنین کاری زده اند، این یک مسئله کاملا شخصی است که کسی حق ندارد به آن ورود پیدا کند چه برسد که بخواهد آن را رسانه‌ای کند و این چنین آبروی ایشان را به حراج بگذارد.
> سکوت کنیم
در این میان یک کارشناس رسانه معتقد است که رسانه‌هایی چون روزنامه‌ها و خبرگزاری‌ها بهتر است برای آنکه به شایعه کمک نکنند در چنین مواقعی سکوت کنند. محمدصادق جوادی حصار در گفتگو با آفتاب‌یزد می‌گوید: «بعضی وقتها روزنامه‌ها و رسانه‌ها برای آنکه از قافله عقب نمانند شریک قافله می‌شوند. یعنی بعضا روزنامه‌ها و رسانه‌ها برای اینکه از فضای مجازی عقب نمانند به چنین خبرهایی می‌پردازند. این در حالی است که زمانی که رسانه به چنین موضوعاتی می‌پردازد در واقع به شایعه کمک می‌کند از همین رو بهترین کار این است که
سکوت کنند.»
> رسانه اگر مستقل باشد...
یک کارشناس رسانه دیگر در این خصوص به آفتاب یزد می‌گوید:« وقتی در یک جامعه‌ای شایعه تبدیل به یک رسانه می‌شود، طبیعتاً دیواره‌های محیط شخصی فرو می‌ریزد و شایعه به یک شبه واقعیت تبدیل می‌شود و دیگران به راحتی به خودشان اجازه می‌دهند که به حریم شخصی افراد سرک بکشند.» حسن معظمی بیان کرد: « اینجاست که رسانه کارکرد خودش را پیدا می‌کند یعنی اگر رسانه به معنای واقعی کلمه مستقل باشد می‌تواند خبر را واکاوی حقیقت کند و به اقناع افکار عمومی بپردازد ولی اگر شایعه به علاقه‌مندی‌های مخاطبان تبدیل شود نهایتاً همین اتفاقی می‌شود که برای آقای محمدرضا فروتن رخ داد.» وی افزود: «بنابراین در چنین مواقعی رسانه‌ها باید استقلال خودشان را داشته باشند تا بتوانند خبر‌های این چنینی را به درستی و به دور از هرگونه حاشیه منعکس کنند. اما مسئله دیگری که مطرح است این که متاسفانه نتوانستیم فرهنگ استفاده درست از فضای مجازی و رسانه را به مردم یاد دهیم تا بتوانند خبرهایی که مبتنی بر واقعیات و فارغ از حریم شخصی افراد است را منتشر کنند. به همین خاطر است که خبرهای فیک و دروغین به خبرهای جذاب برای مخاطب تبدیل شده است.» این کارشناس رسانه گفت: «وقتی که فرد به خودش این اجازه را می‌دهد که خبری را بر اساس شنیده هایش در فضای مجازی نشر دهد بدون آنکه در مورد درستی یا نادرستی آن خبر تحقیق کند انتظاری جز هیاهو و جنجال در فضای مجازی مانند آنچه که برای آقای فروتن رخ داد نمی‌توان داشت.»
از تغییر، تطبیق تا تکذیبِ «محمدرضا فروتن» و ملت همیشه در صحنه!
کاوه معین‌فر: 15 شهریور خبر تغییر جنسیت محمدرضا فروتن (بازیگر سینما و تلویزیون) در فضای مجازی بسیار جنجالی و پر سر و صدا شد و در تمام شبکه‌های اجتماعی بحث بسیار پر گفتگویی بود چنانکه در زیر آخرین پست اینستاگرامی صفحه فروتن (که مربوط به حدود 2 ماه قبل بود) بیش از 60 هزار کامنت نوشته شد. برخی از این اقدام او دفاع کرده و او را بسیار شجاع دانستند که چنین تصمیمی گرفته است و حتی برخی گفتند "تغییر جنسیت" اصطلاح درستی نیست بلکه باید گفت "تطبیق جنسیت".و البته متاسفانه کامنت‌های زیادی هم به دور از ادب، نزاکت و یا اظهارنظر شخصی و... بیشتر به دنبال با مزه بودن، توهین، مسخره بازی و... بود. بعد از چند ساعت محمدرضا فروتن با انتشار پستی در صفحه اینستاگرام
خود نوشت: «خبری که شب گذشته در مورد من در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها منتشر شده است دروغ و دور از حقیقت است.» در زیر این پست تکذیب هم حدود 20 هزار کامنت گذاشته شده، از انواع تمسخر و توهین گرفته تا توقعات بی‌جا و زیاده خواهانه مثل: اگر راست میگی یه عکس از خودت استوری کن یا خودت رو نشون بده و...فارغ از صحت و یا کذب این اتفاق، اصلی‌ترین مسئله احترام به دیگری است، واقعا چرا و به چه حقی برخی افراد تا این حد از محمدرضا فروتن طلبکار هستند؟ چرا خود را محق می‌دانند تا از شخصی‌ترین و خصوصی‌ترین مسائل زندگی او سوال بپرسند؟! چند نکته واقعا جای دقت دارد؛ ابتدا اینکه به فرض که فروتن چنین عملی هم انجام داده باشد آیا مگر عملی غیر قانونی یا غیر شرعی کرده است؟ همه می‌دانیم که این اتفاق در کشور ما کاملا قانونی است و هر کسی که لازم بداند و مایل باشد مختار به چنین عملی است. جالبترین نمونه آن بازیگر و کارگردان تئاتر سامان ارسطو است که در سال ۱۳۸۷، در سن ۴۱ سالگی، تطبیق جنسیت داد و از آن پس نام خود را از "فرزانه" به "سامان" تغییر داد. یک واقعیت محض را فراموش نکنیم که اگر محمدرضا فروتن یا هر شخص دیگری تصمیم به چنین تغییری در زندگی خود داشته باشد این قضیه به غیر از خود آن شخص و در مرحله بعد خانواده‌اش به هیچ کس دیگری ارتباط ندارد و هر گونه اظهار نظر فقط فضولی و دخالت در زندگی دیگران است. نکته بعدی این است که افرادی چون محمدرضا فروتن به واسطه شهرت و معروفیت‌شان در موقعیت‌های ساده اجتماعی هم که قرار می‌گیرند همواره مورد توجه و حتی زیر فشار هستند؛ از یک خرید ساده تا قدم زدن در پارک یا.... این هنرمندان یا سلبریتی‌ها هر کار معمولی که انجام بدهند هم زیر چراغ توجه و نگاه همگان هستند حال چه برسد که بخواهند تصمیم به انجام چنین عملی داشته باشند، خودمان را برای یک لحظه جای آنها بگذاریم و سعی کنیم حجم زیاد فشار و توجهی را که بر دوش آنان است درک کنیم و اجازه دهیم آنها هم مانند هر شخص دیگری زندگی کنند و هر تصمیمی را که برای خود و زندگی‌شان درست است اتخاذ کنند. یادمان باشد غیر از خود آن شخص هیچ کس دیگری اطلاعی از واقعیت درونی زندگی روحی و ذهنی او ندارد. پس به تصمیم و رای دیگران احترام بگذاریم و به همدیگر حق بدهیم که برای خودمان تصمیم بگیریم و زندگی کنیم؛ به خصوص وقتی که نتیجه این تصمیم و انتخاب برای هیچ کس دیگری خطر و ضرری در پی ندارد. نکته دیگر هم این است که این خبر ابتدا به نقل از دوستان یا فامیل محمدرضا فروتن مطرح شد، لطفا دوستان و فامیل افراد هم حواسشان را جمع کنند که حکایت دوستی خاله خرسه نباشد که در قالب دلسوزی و حمایت به روح و روان اشخاص مصائب و دردهای بیشتری وارد سازند؛ هنوز از اتفاق ماه‌چهره خلیلی مدت زیادی نگذشته است که اظهار نظر و پخش برخی گفتگوهای آن مرحوم از طرف دوستان نزدیکش تا چه اندازه خانواده او را ناراحت ساخت. اصل این اتفاق تصمیم شخصی محمدرضا فروتن است و فقط به او ربط دارد.»/ عصر ایران