نباید برای انتخابات آینده به دولت حمله شودرئیس دفتر رئیس جمهوری با بیان اینکه بخش‌های اقتصادی دولت در خدمت مجلس هستند، تا با همکاری یکدیگر بودجه بسیار خوبی را ببندیم، گفت: از ایده‌ها و پیشنهادات تا جایی که به شاکله بودجه آسیبی نرسد، قطعاً استقبال می‌کنیم. به گزارش ایرنا، «محمود واعظی» روز چهارشنبه در حاشیه نشست هیأت دولت در جمع خبرنگاران در خصوص ارائه لایحه بودجه ۱۴۰۰ به مجلس گفت: لایحه بودجه چند روز زودتر از موعد تقدیم مجلس شد و کارشناسان مختلف و وزرا با حضور در کمیسیون تلفیق و کمیسیون برنامه و بودجه به سؤالات پاسخ دادند. واعظی با اشاره به مأموریت رئیس جمهوری به سازمان برنامه و بودجه برای رایزنی با کمیسیون تلفیق گفت: البته نه فقط در کمیسیون تلفیق بلکه از هر ایده‌ای که بتواند به اقتصاد و به اداره بهتر کشور کمک کند، همواره استقبال کردیم و الان هم استقبال می‌کنیم.
وی گفت: از افرادی که در مجلس روی بودجه کار می‌کنند خواهش می‌کنم بودجه را تبلیغاتی نکند و صرفاً اطلاع‌رسانی کنند. اینکه سخنگوی کمیسیون تلفیق هر روز با مردم صحبت کند، کار خوبی است اما اینکه افراد مختلف توئیت می‌زنند و انتظارات را بالا می‌برند و ایده‌ای که تحت هیچ شرایطی کارشناسی نشده مطرح می‌کنند، مضر است. واعظی گفت: تمام بخش اقتصادی دولت در خدمت کمیسیون تلفیق و مجلس است تا با همکاری یکدیگر بتوانیم بودجه بسیار خوبی را ببندیم. رئیس دفتر رئیس جمهوری اظهار کرد: اینکه می‌خواهیم برای مردم کار کنیم و تا جایی که می‌توانیم به طبقات مستضعف، متوسط و حقوق‌بگیر بیشتر رسیدگی کنیم، خوب است اما اینکه چگونه می‌خواهیم موارد را در بودجه عملیاتی بکنیم چیزی است که با شعار و سخنرانی و انشا خواندن انجام شدنی نیست.

وی در پاسخ به سؤالی درباره بررسی لوایح مرتبط با FATF در مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: چهار لایحه که در دولت تصویب شده بود به مجلس ارسال شد که مجلس دو لایحه آن را تصویب کرده و الان تکلیف دو لایحه از این چهار لایحه قطعی شده است. نباید با دو لایحه که خودمان تنظیم کردیم این‌طور برخورد شود و اینقدر مسائل سیاسی را وارد یک مسأله مالی یا اقتصادی بکنیم. این دو لایحه‌ مثل بقیه لوایح FATF است. وی اضافه کرد: در دولت هیچ‌وقت درباره اینکه ایران به FATF بپیوندد بحثی نکردیم. الان هم بحث نمی‌کنیم. دو لایحه از این چهار لایحه درباره پولشویی و شفافیت است که در داخل برای خود ما هم مهم است و باید دنبال شود و اصلاً نباید موضوع را سیاسی و قطبی ‌کنیم. کما اینکه دو لایحه دیگر تصویب شده و الان هم اجرا می‌شود و این لوایح را خودمان نوشتیم. واعظی گفت: اجازه دهیم اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام بدون سیاسی شدن مسأله و بدون ایجاد فشار اجتماعی در محیطی آرام کار خود را انجام دهند چون موضوعی است که باید ابعاد مختلف آن دیده شود. بنابراین من فکر می‌کنم این کار در مجمع پیش می‌رود.
رئیس سازمان انرژی اتمی مقدمات اجرای قانون راهبردی را فراهم می‌کند
رئیس دفتر رئیس جمهوری همچنین درباره ابلاغ و اجرای آیین‌نامه قانون اقدام راهبردی مجلس برای لغو تحریم‌ها گفت: رئیس جمهوری بلافاصله بعد از تصویب این قانون در مجلس دستور تشکیل کمیته متشکل از معاونت حقوقی، وزارت خارجه، سازمان برنامه بودجه و سازمان انرژی اتمی را داد و جدا از روالی که معمولاً آیین‌نامه‌ای برای قوانین می‌نویسیم و در کمیته‌های مختلف دولت در نوبت بررسی قرار می‌گیرد، یک کمیته خاص بلافاصله تشکیل شد. واعظی خاطرنشان کرد:‌ سازمان انرژی اتمی باید مقدمات را بر اساس این دستورالعمل ابلاغ شده فراهم کند و این کار را هم انجام می‌دهد. دستگاه‌های مختلف همه بندها را بر اساس دستورالعمل اجرا می‌کنند و به محض فراهم شدن مقدمات کار با توجه به حساسیت این کار با توجه به ظرافت‌هایش، خود آقای دکتر صالحی اعلام خواهند کرد. وی اضافه کرد: طبق این آیین‌نامه در طول یک سال باید ۱۲۰ کیلو غنی‌سازی تعیین شده، انجام شود که وقتی کارهای آن انجام شد مطمئن هستیم ظرف یک‌سال این کار انجام خواهد شد.
رئیس دفتر رئیس جمهوری در پاسخ به سؤالی درباره اظهارات رئیس مجلس مبنی بر اینکه کمبود بودجه نداریم و از بی‌تدبیری و سوء‌مدیریت رنج می‌بریم، گفت: این کار درست نیست مخصوصاً اینکه کسانی که امروز این‌طور صحبت می‌کنند، خود قبلاً مدیر بودند و عملکرد آنان را می‌دانیم. وی یادآور شد: وقتی آقای قالیباف از شهرداری تهران رفتند می‌دانیم چقدر بدهکار بود پس نگاهی به گذشته داشته باشند و مردم اینها را یادشان نرفته است. واعظی گفت: اینکه ما برای انتخابات آینده همین طور به دولت حمله بکنیم، کار درستی نیست و اینکه بگوییم الان تحریم نیست کرونا نیست و فقط ضعف مدیریت است، به نظر من مقداری کم‌لطفی است.