واکسیناسیون سراسری با دو واکسن جدید از ۱۴۰۳ آغاز می‌شود

وزیر بهداشت در مراسم «ضیافت زندگی» در مشهد مقدس، عملکرد حوزه سلامت در سال‌های پس از انقلاب اسلامی را در برگیرنده تاریخی پرافتخار دانست و از رشد دوبرابری شرکت‌های دانش‌بنیان در دولت مردمی، فعالیت ۱۵ پارک علم و فناوری سلامت و تأمین و خرید ۴۰ درصد تجهیزات پزشکی مورد نیاز کشور توسط وزارت بهداشت از شرکت‌های دانش بنیان خبر داد.
دکتر بهرام عین‌اللهی در این مراسم که با هدف تجلیل از فعالان حوزه پیوند اعضا و خیرین سلامت، به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد و با همکاری آستان قدس رضوی، بنیاد قلب کاسپین، بیمارستان امام رضا علیه‌السلام، بیمارستان فوق تخصصی رضوی و بیمارستان پیوند اعضای منتصریه در مجتمع شهدای سلامت دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار شد، با بیان اینکه در سال‌های قبل از انقلاب وابستگی ما به غربی‌ها و استعمارگران همه‌جانبه بود، افزود: این وابستگی در حوزه‌های آموزش پزشکی و درمان هم مانند سایر بخش‌های کشور وجود داشت.
وی با اشاره به درمان مردم در کشور و در دوران قبل از انقلاب اسلامی گفت: در آن دوره، هموطنان ما ناچار به استفاده از خدمات پزشکان بی‌کیفیت کشورهای همسایه بودند و گاه برای دریافت ساده‌ترین درمان‌ها و پیش‌پاافتاده‌ترین اعمال جراحی ناچار به سفر به خارج از کشور می‌شدند. در آن دوره فقط ۹ دانشگاه علوم پزشکی در کشور وجود داشت و سالانه حدود ۸۰۰ تا ۹۰۰ دانشجو در این دانشگاه‌ها تربیت می‌شدند؛ حال آنکه امروز ۶۷ دانشگاه و دانشکده علوم پزشکی، ۲۲ هزار عضو هیأت علمی، ۲۷۰ هزار دانشجو و ۸ هزار دانشجوی خارجی در کشور داریم.
وزیر بهداشت ارتقای شاخص امید به زندگی را از شاخص‌های مهم پیشرفت در حوزه پزشکی دانست و گفت: در سال‌های قبل از انقلاب، امید به زندگی حدود ۵۶ سال بود که هم‌اکنون به ۷۶ سال رسیده است. از سوی دیگر، با استقرار نظام مراقبت‌های بهداشتی اولیه و تلاش نیروهای بهداشتی و درمانی، شاهد کاهش میزان مرگ‌ومیر نوزادان از ۳۲ در هر هزار تولد زنده به ۸ و کاهش مرگ‌ومیر مادران باردار از ۲۵۵ در هر ۱۰۰هزار تولد زنده به ۲۵ در هر ۱۰۰هزار تولد زنده هستیم.عین‌اللهی کاهش مرگ‌ومیر کودکان کمتر از ۵ سال از ۱۳۵ در هر هزار تولد زنده دوران قبل از انقلاب به ۱۴ در هر هزار تولد زنده را از دیگر شاخص‌های مقایسه‌ای نظام سلامت کشورمان دانست و با تأکید بر مهار بسیاری از بیماری‌های واگیردار در کشورمان یادآوری کرد: در دوره‌ای در کشورمان فلج اطفال یک بیماری شایع بود، اما امروزه این بیماری همانند بسیاری از بیماری‌های دیگر ریشه‌کن و یا کنترل شده است. همچنین در ساخت واکسن پیشرفت‌های شگرفی داشتیم؛ به‌طوری که در زمان کرونا شش نوع واکسن در کشور تولید شد و در پیشگیری و درمان کرونا نیز به‌نحوی عمل شد که سال گذشته از سوی سازمان بهداشت جهانی مورد تقدیر گرفتیم.
وی با بیان اینکه واکسیناسیون با واکسن‌های پنوموکوک و روتاویروس در کشورمان از روزهای گذشته آغاز شده است، گفت: این طرح به‌صورت آزمایشی ابتدا در استان هرمزگان در حال اجراست و امیدواریم تا سال آینده واکسیناسیون با این دو واکسن در کل کشور انجام گیرد.
عین‌اللهی خطاب به دانشجویان گفت: شما دانشجویان امیدهای این کشورید و باید در عرصه تولید علم، پویا و مبتکر باشید. دانشجو باید بتواند با جست‌و‌جو در کلان‌داده‌ها و آگاهی از دانش روز دنیا، خود را رشد دهد و دانش و مهارتش را نه‌تنها در دوران تحصیل، بلکه به‌صورت مداوم، به روزرسانی کند؛ هم‌اکنون کتابخانه‌ها الکترونیک و دیجیتال شده و منابع علمی در سطح وسیعی در دسترس همگان قرار دارد. بنابراین، مانعی برای دست یافتن به علم و منابع علمی روز دنیا وجود ندارد. امروز چشم امید مردم به شما دانشجویان است، چرا که شما دانشمندان و تحول‌آفرینان آینده عرصه علم و فناوری هستید.
وزیر بهداشت با تأکید بر تقدم بهداشت و پیشگیری بر درمان، از تدوین و اجرای برنامه ملی سلامت خانواده در سال‌جاری خبر داد و عنوان کرد: در این برنامه هر ایرانی، با کد ملی باید یک مراقب سلامت داشته باشد؛ مراقبی که او را بشناسد و برای او پرونده سلامت -و نه بیماری- تشکیل دهد. پویش ملی سلامت نیز مقدمه‌ طرح سلامت خانواده و برای اجرای غربالگری دو بیماری دیابت و فشارخون بالا بود که در کشور اجرا شد؛ بیش از ۴۶ میلیون نفر در آن مشارکت کردند و رکورد مشارکت مردم در حوزه سلامت، شکسته شد.