بودجه هلال‌ متناسب با ماموریت‌های محوله نیست

دکتر پیرحسین کولیوند در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به اینکه بودجه هلال‌احمر متناسب با وظایف محوله نیست، از انجام بیشترین امدادرسانی به مردم سیل‌زده سیستان‌وبلوچستان خبر داد.
پیرحسین کولیوند در نشست خبری با اصحاب رسانه به مناسبت هفته هلال‌احمر، نقش رسانه‌ها را در بازتاب خدمات هلال‌احمر بی‌بدیل دانست و از همراهی آنها تشکر کرد.کولیوند گفت: «در آستانه آغاز هفته هلال‌احمر هستیم و هر روز از این هفته نشانگر خدمات هلال‌احمر جمهوری اسلامی ایران است. در ابتدای این هفته، مراسم افتتاح نمایشگاه دستاوردهای امدادونجات را خواهیم داشت که همزمان با آن پویش اهدای خون نیز کلید می‌خورد.»
او با اشاره به جایگاه شهدای امدادگر در کشور بیان کرد: «هفته هلال‌احمر فرصت مناسبی برای گرامی‌داشت یاد شهدا به‌خصوص شهدای امدادگر است که در تمامی عرصه‌ها در خط مقدم خدمت‌رسانی به مردم بودند.»کولیوند با اشاره به نقش موثر زنان در هلال‌احمر تصریح کرد: «در هفته هلال‌احمر تلاش می‌شود تا قسمتی از توانایی‌ها و توانمندی‌های بانوان هلال‌احمر تشریح شود. بانوانی که در تمامی عرصه‌های جمعیت فعالیت دارند و با ایثار و ازخودگذشتگی الگوی موفقی برای جمعیت‌های ملی هستند.»
رئیس جمعیت هلال‌احمر خاطرنشان کرد: «یکی از مهم‌ترین وظایف هلال‌احمر پیشگیری و آموزش است که برنامه‌های مفصلی در این‌خصوص تدوین شده و با انجام مانورها در هفته هلال‌احمر به صورت جدی در دستور کار قرار می‌گیرند.»

هلال‌احمر در میان برترین‌های جهاناین مقام مسئول در هلال‌احمر با اشاره به جایگاه ملی جمعیت ایران در میان جمعیت‌های ملی هلال‌احمر و صلیب‌سرخ گفت: «دایره فعالیت‌های هلال‌احمر امروز به قدری وسیع است که این جمعیت را در میان برترین‌های جهان قرار داده است. همین امروز و همزمان با آغاز هفته هلال‌احمر، پایش سلامت حجاج در دستور کار قرار دارد و به شکل منظم و تخصصی در حال انجام است. علاوه بر این، خدمت‌رسانی به مردم لحظه‌ای متوقف نمی‌شود و در ابتدا تجهیز نیروهای هلال‌احمر آغاز شده و بالگردهای زمین‌گیرشده هلال‌احمر اورهال شده‌اند.»

ورود 2400 خودروی امدادی جدید به چرخه امدادونجات
او با ارائه آماری از خودروهایی که امسال به ناوگان امدادونجات هلال‌احمر افزوده خواهد شد، اظهار داشت: «خرید ۳۰۰ دستگاه آمبولانس و ۶۰۰ دستگاه خودروی امداد آغاز شده و تلاش می‌شود تا این روند با کمک همیشگی دولت سیزدهم ادامه یابد. در روزهای آینده این خودروها به ناوگان هلال‌احمر اضافه می‌شوند و در مرحله بعد ۱۵۰۰ خودروی نجات دیگر به ناوگان هلال‌احمر اضافه می‌شود.»
کولیوند توضیح داد: «تجهیز پایگاه‌های امداد کوهستان، بیمه امدادگران و افزایش دریافتی آنها قسمت دیگری از فعالیت‌ها برای چابک‌سازی امدادونجات بود. همین اقدامات سبب شد تا هلال‌احمر ایران در ماموریت‌های بین‌المللی فعال باشد و نشان برتر ایثار دولت ترکیه و نشان برتر جمعیت‌های ملی را دریافت کند.»

رسیدن آمار داوطلبان به 3میلیون نفر
او افزود: «این دستاوردها با مشارکت داوطلبان ممکن شده است؛ داوطلبانی که امسال تعداد آنها به ۳میلیون نفر رسیده است. ساماندهی این نیروها نیز به شکلی جدی آغاز شده که تیم‌های سحر، سفیران حمایت روانی و گروه‌های یاس که فعالیت اجتماعی برای آنها تعریف شده، نمونه‌ای از آن است و هدف از این فعالیت‌ها توانمندی‌سازی جامعه است.»
کولیوند خاطرنشان کرد: «نمونه دیگری از فعالیت‌ها برای توانمندسازی جامعه تاسیس و توسعه خانه‌های هلال است که در مناطق دورافتاده با هدف امدادرسانی و توانمندسازی فعالیت می‌کنند. این تمام ماجرا نیست و هلال‌احمر امروز در دانشگاه‌ها، مدارس، حوزه‌های علمیه و پادگان‌ها نیز در حال توسعه آموزش‌های عمومی و امدادی است تا جامعه به‌صورت همگانی در مقابل حوادث تاب‌آور باشد.»کولیوند تاکید کرد: «بهداشت، درمان و توانبخشی نیز قسمت دیگری از حوزه فعالیت هلال‌احمر است که بازتاب آن را می‌توان در بیمارستان‌ها، داروخانه‌ها و درمانگاه‌های هلال‌احمر مشاهده کرد که روزانه نیاز دارویی و درمانی هزاران نفر از شهروندان را برطرف می‌کنند. در این عرصه، مراکز درمانی خودگردان هلال‌احمر در خارج از کشور نیز فعال بوده و نام نیکی از ایران در جهان به جا گذاشته‌اند. به‌زودی مرکز درمانی هلال‌احمر در تاجیکستان نیز بازگشایی می‌شود.»

این روزها مهم‌ترین مسئله کمک به جنگ‌زدگان غزه است
رئیس جمعیت هلال‌احمر توضیح داد: «هلال‌احمر به عنوان یک نهاد بشردوستانه تلاش می‌کند تا از آلام مردم حادثه‌دیده بکاهد که در این روزها مهم‌ترین مسئله کمک به جنگ‌زدگان غزه است و تاکنون به کمک مردم ۱۰هزار تن اقلام بهداشتی‌ و درمانی جمع‌آوری شده تا به دست مردم محاصره‌شده غزه برسد.»
کولیوند ادامه داد: «هلال‌احمر ایران جزو پنج جمعیت ملی جهان است و موفقیت آن در کمک‌رسانی به زلزله‌زدگان ترکیه، سوریه و افغانستان این مسئله را عیان کرد. هلال‌احمر به‌واسطه همین خدمات جهانی عالی‌ترین نشان‌های ترکیه و فدراسیون جهانی را دریافت کرد. این عملکرد موفق سبب شده تا پیشنهادهای هلال‌احمر ایران با کمترین تغییر به تصویب جهانی برسد.»
او افزود: «هلال‌احمر ایران امروز در جهان جایگاه بالایی دارد که سبب شده کرسی‌های متعددی در عرصه جهانی به هلال‌احمر ایران برسد. همچنین این جایگاه سبب شد کنگره‌هایی در حوزه سلامت در اربعین و حقوق‌ بشردوستانه فلسطین با اقبال جهانی برگزار شود و نمایندگان ده‌ها کشور در این کنگره‌ها شرکت کردند. تاثیرگذاری هلال‌احمر ایران سبب شده تا امروز یک اجماع جهانی علیه اقدامات رژیم صهیونیستی شکل گیرد و مسئولان صلیب‌سرخ جهانی از این رژیم تحت عنوان اشغالگر یاد کنند. هلال‌احمر در سایر عرصه‌ها نیز عملکرد بین‌المللی خوبی داشته و با ۲۴ کشور توافق‌نامه همکاری به امضا رسانده است.»

تشریح امدادرسانی به سیل‌زدگان سیستان‌وبلوچستان
رئیس جمعیت هلال‌احمر در پاسخ به سوال خبرنگاران در رابطه با امدادرسانی به سیل‌زدگان سیستان‌وبلوچستان گفت: «در سیل سیستان‌وبلوچستان به ۴۸۰ روستا امدادرسانی شد. برخی از روستاها در محاصره آب بودند، اما از طریق بالگرد و قایق به سیل‌زدگان امدادرسانی شد و به هر شکل ممکن امدادرسانی صورت گرفت. هر نقطه‌ای نیز که به علت دورافتاده‌بودن از امدادرسانی محروم شده بود، پس از ارزیابی تمامی اقلام به دست آنها رسید. تلاش شد تا به همه مردم سیل‌زده کمک‌رسانی شود، بیشترین پرواز برای امدادرسانی به سیل‌زدگان سیستان صورت گرفت و بیماران حاد به مراکز درمانی منتقل شدند تا گره‌ای از مشکلات مردم سیل‌زده سیستان‌وبلوچستان باز شود. باید توجه داشت که در برخی نقاط چندین بار به مردم سیل‌زده سیستان‌وبلوچستان کمک‌رسانی شد.»
کولیوند توضیح داد: «این در حالی است که کشورهای اطراف همزمان درگیر سیل و در عادی‌سازی وضعیت برای کمک‌رسانی به مردم ناتوان بودند.»
این مقام مسئول در هلال‌احمر تاکید کرد: «شهروندان باید به هشدارهای ایمنی درخصوص حوادث و سوانح توجه کنند، چون کمک می‌کند تا میزان خسارات کاهش یابد.»

عملیات هلال در حج
کولیوند با اشاره به عملیات هلال‌احمر در حج گفت: «درمانگاه‌ها و مراکز درمانی هلال‌احمر  در حج فعال هستند. انتخاب نیروهای درمانی نهایی و توصیه‌ها به پزشکان انجام شده تا حجاج در سلامت کامل مراسم خود را انجام دهند. به گفته وزارت بهداشت عربستان، خدمات هلال‌احمر در مراسم حج جزو بهترین ارائه خدمات بوده و کشورهای دیگر در حال الگوبرداری از شیوه پوشش پزشکی هلال‌احمر هستند. علاوه بر این، در مراسم اربعین نیز از روز اول پیاده‌روی اربعین اقدام به خدمت‌رسانی می‌کنیم و با استقرار پزشکان در مسیر پیاده‌روی، خدمات‌رسانی به زائران را به صورت سراسری انجام می‌دهیم.»
او افزود: «مسئولان عراقی نیز به صورت کامل با هلال‌احمر همکاری می‌کنند و در یک هم‌افزایی مطلوب بهترین خدمات به زائران در حوزه امداد و درمان ارائه می‌شود. هلال‌احمر پوشش امدادی و درمانی پیاده‌روی اربعین را از داخل کشور آغاز می‌کند و تمامی مسیرهای منتهی به مرز را پوشش خواهد داد. در مرزها و داخل کشور عراق نیز با همکاری طرف عراقی، در موکب‌ها، مراکز درمانی و بیمارستان هلال‌احمر به صورت ویژه مستقر خواهیم بود تا بهترین خدمات به زائران ارائه شود.»
رئیس هلال‌احمر با قدردانی از حمایت مجلس و دولت از هلال‌احمر خاطرنشان کرد: «بودجه اختصاص‌یافته به هلال‌احمر برای فعالیت‌هایی که جمعیت انجام  می‌دهد، کافی نیست و باید مورد توجه جدی قرار گیرد. حوزه فعالیت‌های هلال‌احمر گسترده است و باید بودجه متناسب با آن اختصاص یابد.»

همکاری هلال‌احمر با مجموعه‌های دانش‌بنیان
کولیوند در قسمت دیگری از نشست خبری خود با اشاره به همکاری با مجموعه‌های دانش‌بنیان گفت: «امروز در ساخت ارتز، پروتز، اندام مصنوعی و داروهای جدید همکاری خوبی با دانش‌بنیان‌ها آغاز شده و تلاش می‌شود تا در حوزه امدادونجات نیز همکاری با دانش‌بنیان‌ها به شکل جدی‌تر پیگیری شود.»کولیوند درخصوص حوادث احتمالی تهران گفت: «مسئول مدیریت بحران در پایتخت، شهرداری تهران است و هلال‌احمر در این عرصه دستگاه همکار و متولی امدادونجات است. هلال‌احمر تمهیداتی اندیشیده است تا میزان خسارت‌های احتمالی در حوادث به حداقل برسد. با این وجود، باید امیدوار بود که در تهران حادثه‌ای رخ ندهد، زیرا آمادگی کامل برای رسیدگی به یک حادثه بزرگ وجود ندارد. هلال‌احمر انبارهای اضطراری را آماده کرده است و تجهیزات کامل در این انبارها وجود دارد. امروز تلاش می‌شود تا با آموزش، سطح آگاهی را نسبت به حوادث احتمالی ارتقا دهیم.»