آغاز تحقیق از خودروسازان

رئیس قوه قضاییه که سه هفته پیش دستور بررسی مجدد پرونده زندانیان مهریه را داده بود، روز گذشته از آزادی دو سوم این زندانیان خبرداد و تاکید کرد یک سوم باقی مانده در زندان، افرادی هستند که تمکن مالی دارند اما مهریه را پرداخت نمی کنند: «زمانی که دستورالعمل مربوط به زندانیان مهریه صادر شد، حدود ۱۶۰۰ نفر آزاد شدند و بقیه نیز که کمتر از ۸۰۰ نفرند، کسانی هستند که تمکن مالی دارند، اما از پرداخت مهریه استنکاف می‌کنند.» آیت ا... رئیسی این مطلب را عصر دیروز در دیدار رئیس و اعضای کمیسیون اصل ۹۰ مجلس مطرح کرد. سخنگوی قوه قضاییه در هفتم خرداد از دستور  رئیس این قوه برای «بررسی» و «بازنگری» در پرونده های مهریه خبرداده بود. به گزارش میزان، رئیسی همچنین در ادامه نشست دیروز، اشاره ای هم به برخورد با قضات متخلف کرد و از حضور خود در روند بررسی این پرونده ها خبرداد: « ما طی ماه‌های اخیر، تعدادی از قضات را از خدمت منفصل کردیم و شخصا نیز در چند دادگاه عالی مربوط به صلاحیت قضات حضور یافتم تا از نزدیک در جریان کار باشم. البته حضرت آیت ا... آملی لاریجانی هم روی موضوع فساد در دستگاه قضایی حساس بودند، اما در این دوره تلاش داریم که برخورد با قضات مسئله دار تشدید شود.» دو  روز پیش حجت الاسلام محسنی اژه ای معاون اول دستگاه قضا از برخورد با 60 قاضی متخلف طی نیمه اردیبهشت ماه تاکنون خبر داده بود.
رئیس دستگاه قضا در ادامه مواضع متفاوت خود راجع به فضای مجازی بازهم به طور تلویحی بر پرهیز از افراط و تفریط در قبال این پدیده تاکید کرد: «به هیچ عنوان محدودیت بی دلیل یا باز گذاشتن بی حساب و کتاب در خصوص فضای مجازی پذیرفته نیست. متاسفانه نگاه مدیریتی به فضای مجازی کم رنگ است و آن چه اکنون وجود دارد، یا نگاه مسدودسازی است یا نگاه آزادی بی ضابطه. باید نگرانی‌ها را در این زمینه رفع کنیم تا همه بتوانند به راحتی از این فضای مفید استفاده کنند.» رئیسی اوایل هفته جاری در یک فراخوان که ابتدا در اینستاگرام منتشر شده بود، از مردم و نخبگان خواسته بود که پیشنهادها و انتقادهای شان را برای تحولات در دستگاه قضایی مطرح کنند.
رئیس قوه قضاییه همچنین در بخش دیگری از نشست با اعضای کمیسیون اصل 90 مجلس، با اشاره به رسیدگی به پرونده‌ها در دادسرای ویژه روحانیت، برخورد با روحانیونی را که مرتکب برخی جرایم و تخلفات می‌شوند، سختگیرانه‌تر از دیگر افراد دانست و در عین حال تصریح کرد: بسیاری از موارد مربوط به دعاوی خصوصی یا اختلافات بین مساجد یا نهاد‌های داخل مساجد، در شورای حل اختلاف حل و فصل می‌شود، زیرا چه درباره روحانیون و چه در خصوص دیگران معتقدیم که لزوما راهکار حل همه دعاوی، دادسرا و دادگاه نیست.
آیت ا... رئیسی همچنین از آغاز بررسی‌های لازم در خصوص خودروسازان خبر داد و در پایان با بیان این که هیچ مشکل لاینحلی در کشور وجود ندارد، عبور از تنگنا‌ها را در گرو اراده قوی و نگاه به ظرفیت‌های داخلی دانست.
در همین حال پارسایی سخنگوی کمیسیون اصل 90  هم بااشاره به این نشست گفت: سالانه نزدیک به چهار هزار پرونده ارجاعی یا شکایت واصله به کمیسیون اصل 90 ارائه می شود و طی امسال بیشترین شکایات و پرونده ها مربوط به بخش خودرو و زمین خواری بود و رئیس دستگاه قضا با  قول قطعی رسیدگی به این موارد پیشنهاد دادند به صورت موردی تخلفاتی که در سطح کلان وجود دارد، از سوی کمیسیون به قوه قضاییه ارجاع و در رسیدگی به آن ها تسریع شود.