دستور وزیر ارشاد برای پیگیری قضائی توهین رائفی‌پور

آرمان امروز: روز گذشته سه عضو شورای هنری ارکستر ملی ایران (علی رحیمیان، امیر بکان و بهزاد عبدی) با انتشار متنی خطاب به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نسبت به انتشار اظهارات علی اکبر رائفی‌پور درباره موسیقی در فضایی مجازی، واکنش نشان دادند.
در بهمن ماه ۱۴۰۱ ویدئوهایی از سخنرانی علی اکبر رائفی پور درباره موسیقی و هرمندان موسیقی توسط بهزاد عبدی موسیقی دان و آهنگساز در صفحه اینستاگرامش منتشر کرد که رائفی پور در ویدئویی که بهزاد عبدی در صفحه اینستاگرامش منتشر کرده است، ادعا می کند که: «۷۰ درصد موسیقی دانان هرگز ازدواج نکرده‌اند به دلیل اینکه هرزه تشریف داشته‌اند.»
بهزاد عبدی از دبیری جشنواره فجر به دلیل توهین رائفی‌پور به موسیقیدانان استفعا داد و نوشت: «بگذارید رائفی‌پور‌ها با حفظ فاصله از هرزگان، جشنواره‌ی موسیقی را برگزار کنند.» در متن نامه سه هنرمند خطاب به وزیر آمده است: چندی است که فردی معلوم الحال (رائفی پور)، در مجامع مختلف از جمله دانشگاه‌ها، مساجد و غیره، نشست‌هایی با مضامین مشخص برگزار می‌کند و در مورد همه مسائل مبتلا به کشور، از جمله سیاست داخلی، خارجی، اقتصاد، فرهنگ و هنر، رسانه، ادبیات، فیزیک نظری، شیمی آلی، سیاهچاله‌ها، مذاهب، مسائل آخرالزمانی، متافیزیک و... و. (همه  چیز دان)، اظهارنظر می‌کند و طی این جلسات با ادبیاتی نامتعارف و سخیف، اهالی علم و فرهنگ و هنر را هر از گاهی مورد خطاب و عتاب قرار می‌دهد.
البته در صحبت‌های این گونه افراد که ناشی از کم‌سوادی و هیجانات درونی و حب و بغض و حسادت نسبت به فرهیختگان کشور است، کاملاً مشهود است و صدالبته، عقده گشایی این فرد، چندان برای اهل فن، مهم و قابل اعتنا نیست، ولی، نفس بازگو کردن این قبیل سخنان در نشست‌ها با چه هدفی انجام می‌شود و این شخص از کدام مرجع و مآخذ پشتیبانی می‌گردد؟این فرد در اظهاراتی (که گویی مدت‌ها قبل در جلسه‌ای مطرح کرده که خب از عمق فاجعه نمی‌کاهد)، قاطبه اهل هنر و اختصاصاً هنر موسیقی را با دایره واژگانی بسیار غیراخلاقی، «هرزه» خطاب کرده است! و نیز در ادامه سخنان خود اقدام به تمسخر هنر موسیقی و موسیقیدانان نموده است! امید است با ورود و پیگیری وزیر محترم به این موضوع، مقدمات عذرخواهی رسمی و کتبی فرد مورد نظر، از اهالی شریف و نجیب موسیقی، مهیا گردد و البته این آزمون خوبی خواهد بود، در این شرایط صعب و سخت، که متولی اصلی فرهنگ و هنر، چه میزان، مدافع و یاریگر مجموعه تحت مسئولیت خود است، هنرمندانی که سالیان متمادی با همه ناملایمات و توهین‌ها، صادقانه و خالصانه کار کرده‌اند و چراغ موسیقی کشور را زنده نگه‌داشته‌اند.


این مطالبه به حق، آزمونی است برای سنگربانان کنونی فرهنگ و هنر، باشد که سرافراز بیرون آیند.»  این واکنش‌ها سبب شد تا محمد مهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دستور پیگیری ویژه را در این‌باره صادر کرد. پس از انتشار این محتوای ویدیویی با ابراز تأسف در خصوص انتشار چنین ویدیویی در مورد هنرمندان موسیقی کشور، با تاکید بر اینکه  وزارت فرهنگ هیچ توهینی را به جامعه هنری نجیب ایران برنمی‌تابد، خطاب به اداره کل حقوقی این وزارتخانه دستور پیگیری حقوقی و قضایی این مسئله را صادر کرد.