گاردین: فرهنگ آنلاین سمی و افزایش تجاوز در میان کودکان انگلیسی

  [شهروند] «پلیس هشدار داد که «فرهنگ آنلاین «سمی» به افزایش تجاوز و تعرض جنسی در میان کودکان منجر شده است/ تحقیقات در انگلستان و ولز نشان می‌دهد گزارش‌های تجاوز و تعرض جنسی در حالی که قربانی و مرتکب زیر 18 سال دارند، 40 درصد افزایش یافته است»؛ «تحقیقات از افزایش 81 درصدی چنین حوادث گزارش‌شده‌ای در مدارس انگلستان پرده برداشت. یکی از کارشناسان برجسته می‌گوید که این مشکل به «سطح هشداردهنده» رسیده است»؛ «کودکان در حال حاضر بزرگ‌ترین مرتکبان سوءاستفاده جنسی علیه کودکان هستند» و ... عناوین گزارش‌هایی از «گاردین» درباره تعرض و تجاوز جنسی میان کودکان و نوجوانان که کارشناسان برجسته می‌گویند به «سطح هشداردهنده» رسیده است. در اینجا به مرور این گزارش‌ها می‌پردازیم.

افزایش 81 درصدی تعرض و تجاوز جنسی در مدرسه
«گاردین» در گزارشی با عناوین: «پلیس هشدار داد: «فرهنگ آنلاین «سمی» به افزایش تجاوز و تعرض جنسی در میان کودکان منجر شده است/ تحقیقات در انگلستان و ولز نشان می‌دهد گزارش‌های تجاوز و تعرض جنسی در حالی که قربانی و مرتکب زیر 18 سال دارند، 40 درصد افزایش یافته است»، می‌گوید: بلندپایه‌ترین مقام حفاظت از کودکان بریتانیا هشدار داد که افزایش نگران‌کننده تجاوز و تعرض جنسی به کودکان از سوی سایر کودکان به دلیل دسترسی به فرهنگ آنلاین «سمی» تقویت می‌شود، این در حالی است که تحقیقات هم  از افزایش شدید گزارش‌های سوءاستفاده جنسی از سوی کودکان زیر 18 سال به پلیس خبر می‌دهد.»
گزارش‌های پلیس از تجاوز جنسی، تعرض جنسی و سوءاستفاده به وسیله کودکان در انگلستان و ولز از زمان همه‌گیری کووید-19 افزایش چشمگیری داشته است. همچنین تحقیقات از افزایش 81 درصدی چنین حوادث گزارش‌شده‌ای در مدرسه پرده برداشته است.

هرزه‌نگاری با گوشی هوشمند، عکس‌های شرم‌آور و رشد اخاذی جنسی
«گاردین» ادامه می‌دهد: یکی از کارشناسان برجسته گفت که این مشکل به «سطح هشداردهنده» رسیده است. «ایان کریچلی»، رئیس انجمن روسای پلیس ملی (NPCC)  برای حفاظت از کودکان، گفت که دسترسی به پورنوگرافی (هرزه‌نگاری) خشن و محتوای زن‌ستیزانه از طریق تلفن‌های هوشمند به روندی «بسیار نگران‌کننده» کمک کرده است. او با هشدار درباره خطرات جدیدی که هوش مصنوعی و رشد «اخاذی جنسی» برای جوانان به ارمغان آورده، به‌گونه‌ای که آنها را وادار می‌کنند عکس‌های شرم‌آور غیراخلاقی از خود بگیرند، از شرکت‌های شبکه‌های اجتماعی خواست کارهای بیشتری انجام دهند. دسترسی به مطالب آسیب‌زا عادی شده و شرکت‌هایی که سودشان مقدم است
«ایان کریچلی» افزود: «در حالی که بزرگسالان همچنان بیشترین آسیب را به کودکان وارد می‌کنند، این جرایم گزارش‌شده در چند سال گذشته موضوعی بسیار نگران‌کننده است. افزایش استفاده جوانان از دستگاه‌های هوشمند، دسترسی به مطالب مضر و پورنوگرافی (هرزه‌نگاری) خشونت‌بار، اکنون در رفتار جوانان عادی شده است. در نهایت، ما شرکت‌های فناوری را داریم که میلیاردها پوند درآمد دارند و بر رفتار جوانان تأثیر می‌گذارند؛ شرکت‌هایی که سودشان بر تأثیری که بر جامعه می‌گذارند، مقدم است.»

  نگرانی درباره رمزگذاری سرتاسر
کریچلی گفت که اجرای قانون ایمنی آنلاین، که برای جلوگیری از انتشار محتوای مضر طراحی شده، بسیار مهم است: «این تأثیر زیادی بر هنجارهای نسل دارد. علاوه بر اشتراک‌گذاری تصاویر غیراخلاقی، شاهد افزایش تعداد گزارش‌های «اخاذی جنسی» نیز هستیم.» او با بیان اینکه همچنان در مورد استفاده از «رمزگذاری سرتاسر» (رمزگذاری اطلاعات در مبدأ و رمزگشایی آن در مقصد، بدون امکان رمزگشایی در نقاط میانی) نگرانی دارد، افزود: «در نهایت، ما باید این محیط آنلاین را که برای جوانان بسیار سمی و مضر شده، به محیطی امن تبدیل کنیم.»

افزایش 40 و 26 درصدی تجاوز و تعرض میان زیر 18 ساله‌ها و 10 ساله‌ها
«گاردین» می‌گوید: ما داده‌های پلیس در انگلستان و ولز را که تحت قانون آزادی اطلاعات منتشر شده بود، بررسی کردیم. این اطلاعات نشان‌دهنده افزایش 40 درصدی گزارش‌های تجاوز و تعرض جنسی که هم قربانی و هم مرتکب زیر 18 سال داشتند، بین سال‌های 2019 تا 2022 بود. گزارش‌های تجاوز جنسی 33 درصد و گزارش‌هایی که اتهام تجاوز علیه کودکان زیر 10 سال بود، 26 درصد افزایش داشت. گزارش‌های مربوط به سوءاستفاده، تجاوز و برخی جرایم جنسی دیگر از 20 هزار مورد در سال 2019 به بیش از 28 هزار مورد در سال 2022 افزایش یافت. بیش از 2700 مورد در سال 2022 در مدرسه ثبت شد.

گوشی‌های هوشمند برای کودکان بدون برنامه‌های شبکه‌های اجتماعی
این نگرانی‌ها در حالی مطرح می‌شود که «استر گی»، مادر «برایانا گی»، نوجوانی که فضای مجازی جانش را گرفت، خواستار عرضه تلفن‌های هوشمند بدون برنامه شبکه‌های اجتماعی برای نوجوانان است. همچنین موسسات خیریه کودکان هشدار می‌دهند که اتهامات تجاوز و تعرض جنسی شدیدترین نمونه‌های طیف رفتاری است که دانش‌آموزان و نوجوانان از سوی همسالان خود با آن مواجه هستند.

پلیس: پسران با گوشی‌های هوشمند فیلم‌ مستهجن می‌بینند، سپس به دختران تعرض می‌کنند
«گاردین» می‌افزاید: این تحقیق جدید هفته‌ها پس از گزارشی از انجمن روسای پلیس ملی (NPCC) منتشر شده که می‌گفت: «کودکان در حال حاضر بزرگ‌ترین مرتکبان سوءاستفاده جنسی علیه کودکان هستند.» در آن گزارش آمده بود: در حالی که آزار و اذیت کودکان به دست بزرگسالان معمولا بسیار جدی است، داده‌های پلیس نشان می‌دهد که 52 درصد از متهمان آزار و اذیت کودکان در انگلیس و ولز کودکان هستند؛ وضعیتی که با «دسترسی به پورن خشونت‌آمیز» تشدید می‌شود. پلیس گفته است که پسران با گوشی‌های هوشمند خود به تماشای فیلم‌های پورن خشونت‌آمیز می‌نشینند و سپس به دختران تعرض یا تجاوز می‌کنند، این در حالی است که داده‌های جدید نشان می‌دهد که کودکان اکنون بزرگ‌ترین مرتکبان سوءاستفاده جنسی علیه سایر کودکان هستند.

107 هزار گزارش آزار و اذیت جنسی کودکان در سال 2022
در سال 2022، در مجموع 107 هزار گزارش مبنی بر آزار و اذیت جنسی علیه کودکان، از جمله تجاوز جنسی و در یک‌چهارم موارد، ساخت و به اشتراک گذاری تصاویر مستهجن به پلیس انگلستان و ولز رسید. انجمن روسای پلیس ملی انگلیس (NPCC) اعلام کرد که 52 درصد از متهمان آزار و اذیت در مقایسه با حدود یک‌سوم یک دهه قبل، کودک بودند. پلیس گزارش‌هایی از 14 هزار و 800 تجاوز و تعرض جنسی علیه کودکان 10 تا 17 ساله دریافت کرد که مظنون کودک بود و اکثر قریب به اتفاق پسران بودند.
«ایان کریچلی»  گفت: «این عمدتا یک جنایت مبتنی بر جنسیت پسران است که مرتکب جرم علیه دختران می‌شوند. فکر می‌کنم این با دسترسی به پورنوگرافی خشن و سهولت دسترسی پسران به این‌گونه محتوا تشدید می‌شود. واضح است که دسترسی به گوشی‌های هوشمند نه تنها برای افراد 11 تا 16 ساله، بلکه برای زیر 10 سال نیز افزایش یافته است. این دسترسی واقعا اینگونه فجایع را تشدید کرده و فکر می‌کنم این بحثی است که باید در جامعه ما مطرح شود.»
یک‌سوم از این جرایم در خانواده رخ می‌دهد، که رایج‌ترین محیط برای سوءاستفاده است و از هر 10 قربانی، هشت نفر حمله‌کننده به خود را می‌شناختند. پلیس گفت که تخمین زده می‌شود از هر 6 تعرض و تجاوز، کمتر از یک مورد به آنها گزارش می‌شود.

830 هزار بزرگسال در بریتانیا برای کودکان خطرآفرین‌اند
داده‌های پلیس نشان می‌دهد که جرایم جنسی علیه کودکان چهار برابر شده است. وندی هارت، معاون مدیر آزار جنسی کودکان در آژانس ملی جرایم (National Crime Agency)، گفت که تخمین زده می‌شود حدود 830 هزار بزرگسال در بریتانیا برای کودکان خطرآفرین باشند. او افزود: «جرایم شدت یافته و مجریان قانون در برخورد با آن با پیچیدگی‌هایی مواجه هستند. به عنوان مثال، اکنون شاهد ایجاد تصاویر و ویدیوهای فوق واقعی از سوءاستفاده جنسی با هوش مصنوعی هستیم، در حالی که گسترش رمزگذاری سراسر توسط پلتفرم‌های فناوری، محافظت از کودکان را برای ما بسیار دشوارتر می‌کند.»

خوراک‌های شبکه‌های اجتماعی آزار جنسی همسالان علیه یکدیگر را به سطح هشدار رسانده
«گاردین» می‌گوید: سایمون بیلی که قبلا به عنوان رئیس انجمن روسای پلیس ملی انگلیس (NPCC)  برای حفاظت از کودکان خدمت می‌کرد، اکنون رئیس هیأت امنای خیریه Embrace است که از جوانان آسیب‌دیده از جنایت حمایت می‌کند. او گفت: «میزان آزار جنسی همسالان علیه یکدیگر به سطح هشدار رسیده است. مردان جوان به ویژه تحت تأثیر پورنوگرافی (هرزه‌نگاری) و خوراک‌های شبکه‌های اجتماعی که برای آنها تدارک دیده شده،  قرار می‌گیرند و معتقدم این روند نگران‌کننده پشت افزایشی که در این نوع جنایت مشاهده می‌کنیم، قرار دارد. برای مبارزه و جلوگیری از تشدید بیشتر این جنایات هولناک، اقدام فوری از سوی همه بخش‌ها لازم است.»

آگاهی درباره به اشتراک‌گذاری تصاویر برهنه و رفتار پسران با دختران
او گفت که قصد ندارد یک نسل کامل از جوانان را مجرم به حساب بیاورد، اما از شرکت‌های شبکه‌های اجتماعی خواستار اقدام شد و اینکه به مدارس نقش قانونی قوی‌تری در حفاظت از کودکان داده شود و والدین با فرزندان خود در مورد آنچه پذیرفتنی است، گفت‌و‌گو کنند: «من به‌عنوان فردی که مدت طولانی در پلیس خدمت کرده‌ام و همچنین پدر سه فرزند، با دقت صحبت می‌کنم و می‌دانم چه می‌گویم. من به خوبی ماهیت چالش‌برانگیز این گفت‌وگو را می‌دانم. اما اگر این گفت‌و‌گو بعد از آسیب باشد، دیگر دیر شده و عواقب آن بسیار بزرگ است. تلاش‌ها باید در مسیر بازداشتن کودکان و نوجوانان از افتادن در ورطه‌های خطرناک، افزایش آگاهی در مورد اشتراک‌گذاری تصاویر برهنه، رفتار قابل قبول با افراد دیگر –به‌ویژه رفتار پسران با دختران– و همچنین گزارش دادن چنین حوادثی به کسی که مورد اعتماد است، باشد.»

چالش‌های خطرناک هوش مصنوعی
کریچلی هم هشدار داد که هوش مصنوعی چالش‌های جدیدی ایجاد می‌کند و از شرکت‌های بزرگ فناوری خواست تا راه‌هایی را برای اطمینان از استفاده ایمن از آن از همان ابتدا بررسی کنند: «ما شاهد برهنه‌سازی افراد مشهور و همکلاسی‌ها هستیم. این بسیار خطرناک است، جایی که قربانیان و کودکان به وحشتناک‌ترین شکل ممکن ضربه خورده و آسیب دیده‌اند. اما این را هم می‌دانیم که می‌توان از هوش مصنوعی به روشی مثبت استفاده کرد.» او همچنین خواستار اجرای کامل قانون ایمنی آنلاین شد که پلتفرم‌های آنلاین را موظف می‌کند از دسترسی کودکان به محتوای مضر و نامتناسب با سن جلوگیری کنند و امیدوار است به والدین و فرزندان راه‌های روشنی برای گزارش مشکلات ارائه شود.

گروه پسران او را در توالت مدرسه به دام می‌انداختند/ شوک عصبی، اختلال هراس و کابوس‌
«گاردین» در گزارشی با عنوان: «تمسخر، قلدری... سپس تعرض: چگونه تجاوز و تعرض جنسی در مدارس در حال افزایش است/ بیلی (نام واقعی نیست) اکنون پس از تبدیل‌شدن قلدری به خشونت فیزیکی در خانه آموزش می‌بیند» درباره نوجوانی که قربانی خشونت جنسی در مدرسه شده می‌گوید: شروع دبیرستان برای بیلی (نام واقعی او نیست) آسان نبود. آنچه با تمسخرهای کلامی از سوی یک پسر دانش‌آموز شروع شد، خیلی زود او را هدف یک گروه چهار نفره از دانش‌آموزان پسر قرار داد. قلدری به خشونت فیزیکی تبدیل شد. با این حال، سوءاستفاده حتی بدتر هم شد و به تعرض جنسی انجامید. گروه پسران او را در توالت‌ها گیر می‌انداختند و اندام تناسلی او را لمس می‌کردند. جای تعجب نیست که سلامت روان بیلی به سرعت رو به وخامت گذاشت. او اکنون در خانه درس می‌خواند.

سوءاستفاده جنسی همسالان از همسالان/نگرانی پلیس، مدارس و متخصصان
بیلی از طرف  Embrace، موسسه خیریه‌ای که با کودکان قربانی جنایت کار می‌کند، حمایت می‌شود. او می‌گوید که شروع به قوی‌تر شدن می‌کند، در حالی که والدینش می‌گویند شوک عصبی، اختلال هراس و کابوس‌های او به لطف حمایتی که دریافت می‌کند در حال فروکش کردن است. با این حال، آنچه او تجربه کرد بخشی از افزایش «سوءاستفاده جنسی همسالان از همسالان» است که مدارس، پلیس و متخصصانی را که با جوانان کار می‌کنند، نگران می‌کند.

فراگیری تلفن‌های هوشمند محرک رفتارهای هشداردهنده
«گاردین» در ادامه می‌گوید: تجربه بیلی از این نظر غیرعادی بود که بیشتر آزارها توسط پسران علیه دختران انجام می‌شود، اما آنچه او با آن روبه‌رو شد طیفی از رفتارهایی است که به نظر می‌رسد هر روز بدتر می‌شود. پلیس و دولت بریتانیا در چند سال گذشته با افزایش نگرانی در مورد این موضوع، مجموعه‌ای از ابتکارات را آغاز کرده‌اند. با این حال، فراگیر بودن تلفن‌های هوشمند -و دسترسی به پورنوگرافی (هرزه‌نگاری) و محتوای زن‌ستیزانه گسترده- مرتبا به عنوان محرک برخی از رفتارهای هشداردهنده ذکر می‌شود.