وزیر دادگستری: ادعای قاچاق 25میلیاردی کذب و قابل تعقیب است

وزیر دادگستری به ارائه توضیحاتی درباره ادعای مطرح شده درباره محموله قاچاق مربوط به فرزند یکی از وزرا پرداخت.
به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام والمسلمین مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری در حاشیه جلسه دیروز هیات دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسشی درباره ادعاهای مطرح شده مبنی بر محموله قاچاق مربوط به فرزند یکی از وزرا اظهار کرد: این مطلب در یک مصاحبه‌ای مطبوعاتی اعلام شد، من نیز ناچارم به بیان توضیحاتی در این باره بپردازم.
وی خاطرنشان کرد: در روز چهارم اردیبهشت‌ماه گزارشی به نیروی انتظامی لواسانات داده می‌شود که طی آن اعلام شده محموله شامل البسه، مظنون به قاچاق وارد خانه‌ای شده و در آنجا نگهداری می‌شود، در همین زمینه نیروی انتظامی گزارش را به مقام قضایی اعلام و ایشان نیز دستور بازرسی از محل را صادر می‌کنند. بعد از ظهر آن روز در بازرسی انجام شده توسط ماموران مقداری البسه دسته بندی شده در پارکینگ آن منزل مشاهده می‌شود که صاحب منزل در ارائه توضیحاتی می‌گوید که این مقدار لباس را از مغازه خود که تعطیل شده به این محل منتقل کرده است. مالک اعلام می‌کند که البسه رسما توسط گمرک وارد و عوارض آن پرداخت و مجوز ترخیص برای آن صادر شده است.
وزیر دادگستری خاطرنشان کرد: ماموران نیروی انتظامی به مالک کالا اعلام می‌کنند که باید اظهارات او و همچنین مستندات موجود را به مقامات قضایی ارائه دهند به همین دلیل آن محل را مهر و موم می‌کنند و به دلیل آنکه فردای آن روز،‌ روز مبعث بوده و تعطیل بوده است گزارش مربوطه روز ششم به مقام قضایی ارجاع داده می‌شود. مقام قضایی نیز گزارش نیروی انتظامی همراه با پاسخ‌هایی که از صاحب کالا پرسیده شده، بررسی می‌کند. مالکان اجناس اعلام می‌کنند که البسه مربوط رسما از طریق گمرک وارد کشور شده و آنها نمایندگی یک شرکت خارجی را در اختیار دارند. آنها همچنین مدارک مربوط به پرداخت سود بازرگانی و عوارض دولتی محموله را ارائه می‌دهند.

پورمحمدی گفت: مقام قضایی پس از بررسی‌های لازم در پانویس گزارش مربوطه اعلام می‌کند که با توجه به توضیحاتی که صاحب کالا ارائه کرده است و اینکه به طور رسمی وارد و عوارض دولتی آن پرداخت شده است، جهت اتخاذ تصمیم نفیا و اثباتا به اداره تعزیرات ارسال شود. این پانویس در روز شش اردیبهشت نوشته می‌شود. روز شنبه هفته بعد از آن ساعت 19:47 دقیقه در یکی از سایت‌ها اعلام می‌شود که یک محموله پوشاک مظنون به قاچاق در منزل یکی از وزرای دولت یازدهم کشف شده است.
وی ادامه داد: فردای این روز در مصاحبه مطبوعاتی سخنگوی قوه قضاییه سوالی در این باره مطرح می‌شود و گزارشی اعلام می‌شود که محموله‌ای مظنون به قاچاق که مربوط به فرزند یکی از وزرا است، در خانه وزیر نگهداری شده است، ولی چون مظنون به قاچاق است سازمان تعزیرات باید اعلام‌نظر کند.
وزیر دادگستری اظهار کرد: پس از این اظهارات ما بررسی‌هایی را انجام دادیم تا ببینیم موضوع پرونده مربوطه چیست و مشاهده کردیم که پرونده‌ای در کار نیست و پرونده‌ای به سازمان تعزیرات ارجاع داده نشده است و صبح روز بعد از اظهارات سخنگوی قوه قضائیه ازسوی نیروی انتظامی گزارشی به اداره کل تعزیرات تهران ارائه می‌شود.
وی با بیان اینکه این گزارش در روز یازدهم اردیبهشت به اداره تعزیرات ارائه می‌شود، عنوان کرد: این سوال جدی است و در جلسه دولت نیز به صورت مفصل مطرح شد، چگونه است که پس از انتقال گزارش به سازمان تعزیرات ما در وزارت دادگستری از موضوع مطلع نمی‌شویم و خبر آن در سایت منتشر می‌شود و سخنگوی محترم نیز در این باره صحبت می‌کند و این اتهام مورد توجه همه اعضای دولت و فرزندان آنها می‌شود. این موضوع خلاف عرف قضایی و خلاف مشی و رویه‌های جاری در دستگاه‌های ما است و این برخورد شایسته و در شان ما نیست. من امیدوارم هستم که این برخوردها تکرار نشود.
پورمحمدی خاطرنشان کرد: پس از ارائه به سازمان تعزیرات دستور دادیم که مدیرکل تعزیرات، رئیس شعبه مربوطه و معاون گمرک تهران و همچنین فرمانده نیروی انتظامی منطقه در محل مربوطه حاضر شوند. آنها در محل قرار داشتن محموله البسه جلسه‌ای تشکیل دادند و صورت جلسه این جلسه حاکی از این است که 3 هزار و 200 دست پوشاک بچگانه مربوط به تولیدکننده کشورهای اروپایی در این محل نگهداری می‌شود. در این صورت جلسه عنوان شده که قاضی پرونده پس از فراخواندن مالک او عنوان کرده که دو سال است که نمایندگی رسمی از یک شرکت دارد و بخشی از کالاهای خود را در مغازه‌ای نگهداری می‌کرده و حال که تصمیم به تعطیلی آن مغازه کرده به طور موقت کالاهای خود را در منزل نگهداری می‌کند.
پورمحمدی اظهار کرد: برای تصدیق ادعاهای مالک کالا، به طور رسمی از گمرک استعلام انجام شد و گمرک نیز روز گذشته گزارش داد که تمام اموال مربوط دقیقا از مرز رسمی وارد کشور شده و با دقت مورد بررسی قرار گرفته است. براساس اعلام گمرک کل ارزش کالا 232 میلیون تومان بوده که 150 میلیون تومان عوارض و سود بازرگانی آن دریافت شده است و این محموله جزو دقیق‌ترین و منضبط‌ترین محموله‌های گمرکی است. حدود 109 میلیون تومان باقیمانده این محموله وارداتی بوده که در انبار نگهداری می‌شده است.
وزیر دادگستری گفت: روز گذشته قاضی مربوطه پس از انجام بررسی‌های مربوطه حکم منع پیگرد برای این پرونده صادر و اعلام کرد که قطعا در این پرونده تخلفی صورت نگرفته است.
وی همچنین در پاسخ به ایسنا درباره ادعاهای مطرح شده ازسوی یکی از کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری درباره وجود 25 میلیارد کالای قاچاق در کشور اظهار کرد: این کاندیدا همچنین ادعا کرده که آقای رئیس‌جمهور باید از مردم به دلیل وجود کالای قاچاق در کشور و آمار آن از مردم عذرخواهی کند. این اتهام درحالی وارد شده که بررسی‌های لازم ازسوی آن فرد انجام نشده است.
پورمحمدی با بیان این که این ادعا خلاف شرع و قانون است و جرم قابل تعقیب است، خاطرنشان کرد: به جای اینکه آقای رئیس‌جمهور معذرت خواهی کند ایشان باید از ملت شریف ایران و هیات دولت باید عذرخواهی کنند.
وزیر دادگستری همچنین با بیان اینکه براساس اعلام مراجع رسمی چهار سال قبل در مجموع کالای قاچاق کشور بالغ بر 25 میلیارد دلار بوده است، گفت: این درحالی است که این مبلغ در سال 84، 5 میلیارد دلار بوده است. در دولت تلاش شده که با جدیت آمار مربوطه هر روز اعلام شود و مراجع مربوطه در جهت کاهش این مقدار بسیج شده‌اند.
پورمحمدی با تاکید بر اینکه با افتخار اعلام می‌کنیم که موفق‌ترین دوره مبارزه با قاچاق دوره فعلی است، گفت: در دولت فعلی میزان قاچاق به عدد 12.5 میلیارد دلار رسیده است که این مبلغ همچنان زیاد است و باید با جدیت مبارزه کنیم. در راستای کاهش میزان قاچاق درآمد گمرک از 7 هزار و 700 میلیارد تومانی که حاصل از واردات 60 میلیاردی بود به 18 هزار و 100 میلیارد تومان از واردات 43 میلیاردی افزایش پیدا کرد.
وی با بیان اینکه ادعای مطرح شده دروغ و کذب است، خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری در یک سخنرانی خود، آمار قاچاق سال 94 را 15 میلیارد دلار اعلام کردند. در پایان 95 این میزان به 12.5 میزان رسیده است. در این شرایط من نمی‌دانم چه دلیلی دارد عده‌ای همواره بگویند بازار هنوز متشنج است.
وزیر دادگستری با تاکید بر اینکه گمرک ایران در سال‌های گذشته سومین گمرک مبارزه‌کننده با قاچاق شناخته شده است، گفت: چرا باید عده‌ای پیوسته در کشور دروغ منتشر کنند؟
پورمحمدی همچنین درباره اظهارات مطرح شده از یکی از کاندیداها مبنی بر اینکه کالاهای وارداتی به کشور کالاهای مصرفی بوده و موجب ایجاد اختلال در تولید کشور شده است، با بیان اینکه ما به طور جدی بررسی کرده‌ایم که چقدر میزان واردات بر تولید داخل اثر دارد، خاطر نشان کرد: ما بررسی کرده‌ایم که چه میزان از این کالاها مصرفی هستند. در همین زمینه گمرک این مقدار را 11 درصد و وزارت صنعت 14 درصد اعلام کرده‌اند، این درحالیست که این میزان تنها 5 میلیارد دلار از 43 میلیارد دلار را شامل می‌شود.
وی تاکید کرد: به جز 14 درصد کالاهای مصرفی که آن هم برای کمک به تولید داخل است تمام واردات در حوزه کالاهای اساسی است.
پورمحمدی:‌ادعای قاچاق25میلیاردی کذب وقابل تعقیب است
مدعی از ملت ودولت عذرخواهی کند
وزیردادگستری با اشاره به رتبه سوم گمرک ایران در دنیا مبارزه با قاچاق کالا، ادعای یکی از نامزدهای ریاست جمهوری مبنی برقاچاق 25میلیارد دلاری در این دولت را کذب و مصداق جرم دانست و گفت: او باید از ملت شریف ایران و رئیس دولت عذرخواهی کند.
به گزارش ایرنا، حجت الاسلام مصطفی پورمحمدی درباره ادعای یکی از نامزدهای ریاست جمهوری مبنی برقاچاق 25میلیارد دلاری در این دولت و اینکه دولت یازدهم اقدامی در این زمینه انجام نداده است اظهارکرد: این نامزد انتخاباتی نیز در ادامه خواستارعذرخواهی رئیس جمهوری و عزل وزیر شده بود.
وی اظهارکرد: متاسفانه بدون اینکه بررسی انجام شود این موضوع درگفت وگوی ویژه خبری مطرح و این اتهام وارد شد.
وزیردادگستری بیان این مطالب را خلاف بین شرع است و نسبت دادن چنین مطلبی به جمع وزرا و فرزندان آنها را خلاف مسلم قانون دانست و ادامه داد: درضمن، اینکه می گوید رئیس جمهور باید معذرت خواهی کند، خود ایشان باید از ملت شریف ایران و دولت معذرت خواهی و از خدا هم استغفار کند؛ این جرم مسلم قابل تعقیب است.
پورمحمدی با تشریح اقدامات دولت دراین چهارسال برای مبارزه با قاچاق کالا گفت: چهارسال پیش همه مراجع رسمی با برآوردی اعلام کرده اند کالای قاچاق ایران چه وارداتی و چه صادراتی بالغ بر25میلیارد دلار است، درحالی که سال 84 حدود 5 میلیارد دلار بود؛ از آن زمان با جدیت برای مبارزه با قاچاق تلاش شد و ناجا، اطلاعات، دادگستری، تعزیرات، ستاد مبارزه با قاچاق و گمرگ با بسیج گسترده ای وارد میدان عمل شده و این مقدار را بطور جدی کاهش داده اند.
وی اضافه کرد: امروز با افتخار اعلام می کنیم موفق ترین دوره مبارزه با قاچاق این دوره است چون قاچاق کالا به عدد 12 و نیم میلیارد دلار رسیده که البته این هم زیاد است و باید همچنان با آن با جدیت مبارزه کنیم.
وزیردادگستری با کذب، خلاف و دروغ خواندن این ادعای قالیباف همانند بسیاری از ادعاهای دیگرش، اظهارکرد: حتی مقام معظم رهبری آمار قاچاق سال قبل را در نطق نوروزی امسال 15 میلیارد دلارعنوان کردند که تازه آن آمار مربوط به آخر سال 94 بوده و آمارسال 95، حدود 12 و نیم میلیارد دلاراست؛ پس ادعای قاچاق 25 میلیارد دلاری در این دولت کذب محض است نمی دانیم چرا داعی داریم که بگوییم دستگاه های ما ناموفق هستند، بازار ما متشنج است، بازار ما در تسخیر بیگانگان است و دستگاه های تصمیم گیرنده و برخورد کننده و اقدام کننده را تضعیف کنیم.
وزیردادگستری در پاسخ به این پرسش خبرنگاری که آیا این اظهارات قالیباف که کالاهای وارداتی، تولیدات داخلی کشور را مختل کرده است، صحت دارد یا نه، گفت: این موضوع اتفاقا در بررسی های ما هم بوده و روی میزان اثرگذاری کالاهای وارداتی بر تولیدات داخلی کار کردیم.
وی اضافه کرد: واردات کالا در آغاز دولت یازدهم، 58 میلیارد دلار بود که این میزان در سال 95 به 43 میلیارد دلار کاهش یافت؛ ضمن اینکه صادرات کشور با افزایش مواجه بوده است؛ از گمرک و وزارت صنعت پرسیدیم که از این میزان کالای وارداتی چقدر مصرفی است که گمرک، 11 درصد و وزارت صنعت، معدن و تجارت، 14 درصد آن را مصرفی عنوان کرد و ما 14 درصد یعنی حدود 5 میلیارد دلار را قبول می کنیم؛ این مقدار محل طراحی ما برای افزایش تولید داخل و تقویت کالاهای تولیدی کشور است.
وزیردادگستری این موارد را واقعیت هایی برشمرد که باید در کشوربازگو شود و گفت: الان می بینیم اقدام بزرگ ملت ایران، مجموعه فعالان اقتصادی، کارآفرینان، تولیدکنندگان و کشاورزان موجب عزت و اقتدار ایران اسلامی است.
وی با استناد به فرمایش رهبرمعظم انقلاب مبنی براینکه براقتدارکشور افزوده است، ادامه داد: اقتدارصرفا با شعار افزوده نمی شود؛ بلکه با توسعه و امنیت اقتصادی، توسعه سیاسی، توسعه نظامی و توسعه فرهنگی افزوده می شود و این جمله رهبری یعنی همه ارکان کشور رشد کرده است.
وزیردادگستری ابراز امیدواری کرد نامزدهای ریاست جمهوری در این شرایط روان اجتماعی را آزار ندهند، مردم و ملت بزرگ و مقتدر ایران را تضعیف نکنند و اجازه دهند فضای انتخاباتی در یک فضای هوشمندانه، بامحبت، باصداقت و باصمیمیت و همراه با گزراش های صحیبح و امیدوارکننده و در جهت تقویت و انسجام و وحدت ملی پیش برود.
سایر اخبار این روزنامه
ثبت 375 میلیون دلار مازاد تراز تجاری در فروردین امسال در دیدار ظریف با مقامات عالیرتبه پاکستانی مطرح شد ؛ تاکید ایران و پاکستان بر امنیت بیشتر در مرزها دستور ویژه معاون اول رئیس‌جمهور برای رسیدگی به مصدومان و محبوسان حادثه انفجار معدن در آزادشهر نوبخت: پاکستان باید امنیت مرزهای داخلی خود را تامین کند استاندار تهران:دولت با برگزاری صحیح و قانونی انتخابات شورایاری‌ها مخالف نبود پیام تسلیت دکتر روحانی به استاندار چهارمحال و بختیاری 2هزار نفر از سربازان منتخب نیروهای مسلح با آرمان‌های امام راحل تجدید میثاق می‌کنند جنگ افروزی چند منظوره ترامپ در شبه جزیره کره با تصویب شورای پول و اعتبار؛ سقف وام مسکن زوج‌ها 120 میلیون تومان شد/افزایش وام مسکن خانه اولی‌ها به 200میلیون تومان روسیه: برجام پیمانی متعادل بین طرفین و استوار بر ان‌پی‌تی است با تصویب شورای پول و اعتبار؛ سقف وام مسکن زوج‌ها 120 میلیون تومان شد/افزایش وام مسکن خانه اولی‌ها به 200میلیون تومان وزیر اطلاعات تاکید کرد: بیشترین افراد لیست دو تابعیتی‌ها، اقامت دارند نه تابعیت از سرگیری نشست "آستانه" درباره سوریه رئیسی: انتخابات در کشور ما تزیینی نیست بلکه رای مردم تاثیر مستقیم در سرنوشت آنان دارد میرسلیم: طرح افزایش یارانه‌ها برای جلب آرای عوام است وزیر دادگستری: ادعای قاچاق 25میلیاردی کذب و قابل تعقیب است دکتر جهانگیری: اقتصاد کشور دوباره در جاده توسعه قرار گرفته است معاون وزیر راه و شهرسازی: تنها 5 درصد پروژه مسکن مهر باقی مانده است دکترحسن روحانی: نمی‌خواهیم به عقب بازگردیم و در میانه راه بمانیم